Спасовски: Законот за ЈО ќе овозможи воспоставување на правна држава

Тој додава дека во Законот за ЈО може да се види дека нема простор за никакви скриени амнестии, заштита на било кој, туку, како што вели, напротив се отвора чиста позиција на ЈО да води постапки за секој еден криминал што ќе биде направен.

Премиерот Оливер Спасовски вели дека донесувањето на Законот за Јавно обвинителство не е услов за почеток на преговори на земјава во Европската Унија, но оти тоа е позитивен аргумент за да се види напредок во реформските процеси. Со овој закон, како што рече, ќе се овозможи воспоставување на правната држава и ќе се обезбеди еднаквост пред правдата за сите граѓани.

-Ако една од клучните работи е борбата против криминалот и корупцијата, едно од клучните барања на ЕУ во сите извештаи досега е дека треба да ги јакнеме капацитетите тоа е повеќе од потребно овој закон мораше да биде донесен, вели Спасовски во интервју за емисијата Трилинг на ТВ 24.

Тој додава дека во Законот за ЈО може да се види дека нема простор за никакви скриени амнестии, заштита на било кој, туку, како што вели, напротив се отвора чиста позиција на ЈО да води постапки за секој еден криминал што ќе биде направен.

Прочитајте и...  Нимиц: Прашањето за името задираше директно во срцето на идентитетот и националното чувство на безбедност

Во врска со измените што беа направени пред неговото донесување премиерот Спасовски вели дека тие биле направени за да се подобри текстот, а не да се направиме состојба во која што некој ќе биде амнестиран или во која ќе се создадат услови некој да не одговара за некое кривично дело.

– И тоа е разликата помеѓу оваа Влада, односно парламентарното мнозинство и парламентарната опозиција. Барањето на парламентарната опозиција беше да се овозможи преку овој закон одредени функционери за коишто се водат постапки практично да се затворат нивните постапки и на тој начин да нема одговорност. Тука е тоа клучната разлика заради тоа премногу време потрошивме, изгубивме на креирањето на овој законски текст, меѓутоа сметавме дека нема можност за отстапување и за приговори кога се работи за  борбата против криминал, рече премиерот Спасовски.

Прочитајте и...  ЕУ испраќа медицинска екипа за помош во Италија

Тој вели дека во сите земји се случува некои претставници на институциите или на власта да се вмешаат во криминал, но оти клучно прашање е дали тој за тоа ќе одговара и колку државата е подготвена да се бори со криминалот и корупцијата. 

Прочитај повеќе

Македонија одбележува 27 години од приемот на земјава во ОН

Горан Наумовски

Димитров: Последниот процес од затворање на македонското прашање ќе бидат билатералните односи и развивање на пријателството со Бугарија

Бојана Нојиќ

Филипче: Да ги заштитиме здравствените работници

Отворено писмо од средношколец до министерот Адеми: Барем еден ден ставете се на наше место и погледнете со какво он лајн лудило се соочуваме

Слободен печат

Ноќеска МВР уапси 19 граѓани

Џонсон е во стабилна состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Черепналкова – Трајкоска: „Заедно дома“ поттикнува креативно и квалитетно поминато време со децата во услови на пандемија

Слободен печат

Честитка на претседателот Заев за Меѓународниот ден на Ромите

Андоновиќ: Вината за лошата проценка околу коронавирусот Трамп ја префрла кон СЗО и Кина

Слободен печат

ОЈО бара строги казни за скопјанец и двајца малолетници

Промени во железничкиот возен ред поради ограниченото движење

Горан Наумовски

Лутаат ли пациенти со ковид-19 низ здравствениот систем? Млади завршуваат фатално

Мими Шушлеска Петкова