Спасовски: Од државата нема посилен никој, ни верски лидер ни институција – Денес ќе се носи одлука за 58 часовниот карантин

По предавањето на донацијата на неинвазивни респиратори на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, техничкиот премиер одговори на новинарски прашање за тоа дали ќе имаме 58 часовен карантин за време на продолжениот викенд.

-Ние до сега не само што се повикувавме туку ги носевме одлуките врз основа на предлозите на епидемиолозите. Политички одлуки не се решение на здравствените проблеми. Седницата ќе биде во 17 часот и тогаш ќе одлучуваме за овој предлог, рече Спасовски и додаде дека треба да се носи одлука врз основа на науката, а не на политиката.

Откако ИВЗ излезе со соопштение за празникот Рамазан Бајрам, Спасовски истакна дека никој не е над државата.

Прочитајте и...  Тачи очекува новата Влада на Косово да се формира што поскоро

-Од државата нема посилен никој, ни верски лидер ни институција. Државата ги носи одлуките и таа управува со системот во вакви ситуации. Воопшто ако некој мисли дека ќе врши притисок по разни основи, треба да знае дека нема да издејствува ништо. Ако носиме такви одлуки ќе имавме по две седници на ден. Ние сме одговорни и сериозни луѓе, и докажавме дека носиме одлуки исклучиво во интерес на граѓаните на земјата. Одлуката ќе ја носиме врз основа на анализите, рече Спасовски.

 

 

Прочитај повеќе

Мицкоски: Откако успешно ќе заврши пандемијата може да се зборува за поконкретни датуми и чекори за избори

Слободен печат

ЕУ во 2019 година била најголем увозник на оружје во светот

Слободен печат

Комисијата за заразни болести се уште проценува дали треба да укине забраната за јавниот превоз во тетовскиот регион, тврди Османи

Слободен печат

Метеж пред центарот за социјални работи во Куманово – интервенира полицијата

Слободен печат

Шилегов: Се работи на сите сценарија за можен карантин во Скопје

Слободен печат

Тонино Пицула ќе биде известувачот на ЕП за односите со САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Респираторите донирани од Кралството Норвешка пристигнаа во државата

Слободен печат

Марибор: Сите ученици од едно одделение во карантин, ученик позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита

МИА Агенција

Турканици пред кумановскиот центар за социјални работи, граѓаните бараат информации за платежни картички

Слободен печат

Двајца загинати во рударска несреќа во Косово

Слободен печат

Нема позитивни кај вработените во градинките во Прилеп, Кривогаштани, Крушево и Македонски Брод

МИА Агенција