Спасовски: Мизрахи грубо ги прекрши законите кои го уредуваат уставното име на земјата - Слободен печат

Спасовски: Мизрахи грубо ги прекрши законите кои го уредуваат уставното име на земјата

Несериозно е со Уставот да се играат играчки – кога некому му одговара, да го почитува, а кога треба да добие партиски интерес да го погазува. Ги повикувам членовите од преодната Влада со интегритет да ја извршуваат фунцкијата, да ги почитуваат законите и да го дадат својот максимален придонес во овие исклучително важни услови за земјата, рече вечерва техничкиот премиер Оливер Спасовски, образложивајќи го Предлогот за разрешување на министерката за труд и социјална политика Рашела Мизрахи.

Спасовски изрази надеж дека ВМРО-ДПМНЕ ќе покаже демократски капацитет и ќе предложи нов кандидат за министер.

-Побарав Мизрахи да биде разрешена по серијата нејзини настапи на кои грубо ги прекрши законите кои го уредуваат уставното име на земјата. Во Владата не го корегираше ова свое однесување. Секој треба да ги почитува Уставот и законите, а институциите мора да функционираат беспрекорно –  нагласи премиерот.

Прочитајте и...  Димитров: Денес е голем ден во мојот град, успеавме да го усвоиме и последниот закон кој беше услов

Нашата држава, потенцира, е во многу значаен период кога треба да се организираат фер, демократски избори и да се завршат активностите за членство во ЕУ и НАТО. Затоа, да направиме сé за да дадеме што повеќе позитивни аргументи за да добиеме датум за почеток на преговорите, рече тој.

-Сега е моментот да дадаме максимум за добро на граѓаните и државата, да ги оставиме настрана стават партиските и личните интереси. Владата мора да овозможи континуитет на институциите, владење на правото. Имаме историска одговорност за организирање избори какви што доликуваат на европска демократија. Апелирам до опзоцијата – одговорноста за спроведување беспрекорни избори е и Ваша, не само на парламентарното мнозинство. Вие побаравте, а мнозинството прифати да се формира преодна влада, а ако побаравте преодна влада за да правите хаос, ниту смее, ниту треба да ви се дозволи тоа. СДСМ и коалциијата покажаа како се организираат избори и како демократски се управува со државата. сега е време ВМРО да се одважи и охрабри, да ги прифати и спроведува демократските стандарди, времето на флоскули и калкулантство трееба да заврши – порача Спасовски.

Прочитајте и...  Мицкоски: Ова е време кога Заев се ослободува од поткуп

Координаторот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски побара од Спасовски да си поднесе барање за сопствено разрешување зашто во образложението го користеше името Република Македонија, што исто така, како што укажа Мицевски е противуставно.

-Изгелда потсвеста многу работи, па сакајќи или не го употребувате името Република Македонија. Очекувам дека ќе поднесете барање за Ваше разрешување, да бидете принципиелни, да покажете дека немате двојни аршини – рече Мицевски.

Прочитај повеќе

Столтенберг: Европската унија не може сама, без НАТО да ја брани Европа

Слободен печат

Николовски: Одиме на фер и демократски предвремени парламентарни избори

Слободен печат

Запленети 100 килограми кокаин во Данска, уапсени 27 лица

Слободен печат

ДИК го усвои Роковникот за спроведување на предвремените парламентарни избори

Слободен печат

Спасовски: Со Република Србија заеднички сме посветени на унапредување на регионалната соработка

Слободен печат

Брисел ги поздрави одлуките на македонскиот Парламент, сега на ред е ЕУ

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет − 14 =

Прочитај повеќе

Димовски: На СДСМ му требаше овој закон за амнестија за сè што сторија минативе години

Слободен печат

Пленковиќ: Повторно е ставено на дневен ред проширувањето на ЕУ

Слободен печат

Мишел: Ќе ја потврдиме европската перспектива на регионот

Слободен печат

Дирк Јан Коп: Гледаме простор Северна Македонија да ги започне преговорите за членство, тоа не е случај со Албанија

Слободен печат

Рот: Донесен Законот за ЈО, сега е ред на ЕУ да испорача

Слободен печат

Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Слободен печат