Спасовски – Курти: Да ги координираме мерките за заштита на здравјето на граѓаните

Косовскиот премиер Албин Курти во телефонски разговор денеска на претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски му изразил честитки и поддршка за начинот на кој земјата се справува со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот.

Премиерот Спасовски во разговорот со премиерот на Косово, изразил задоволство од соработката со Владата на Косово во овој кризен период.

– Двајцата премиери разговараа за можностите за координирано справување со последиците од пандемијата на КОВИД-19 и во корист на здравјето на граѓаните, за рестартирање на економијата и за зајакнување на деловните врски меѓу Косово и Северна Македонија во нови услови, како и за усогласување на мерките за нормализација на комуникацијата во сите области меѓу двете земји во наредниот период, се вели во денешното соопштение од владиниот Сектор за односи со јавноста.

Прочитајте и...  Спасовски: Вратена слободата на движење, од утре нема полициски час (ВИДЕО)

Во разговорот меѓу премиерите Спасовски и Курти била потенцирана согласноста дека брзата интеграција во ЕУ на сите држави од Западен Балкан, како и интензивната регионална соработка се темел на развојот, сигурноста и иднината на регионот.

Прочитај повеќе

Амбасада на САД во Косово повика да се почитува одлуката на Уставниот суд во врска со новата влада

МИА Агенција

Путин: Работа од дома ќе биде потребна и по пандемијата

Слободен печат

Разрешувањето на Реџепи е за да се прикрие криминалот, тврди конкурентот на Реисот

Слободен печат

Продолжува да важи платеното породилно отсуство до завршувањето на времените мерки

Слободен печат

Грција во првиот бран туристи ги очекува Германците, Кипарците и Израелците

Слободен печат

Поради дефект тетовчани неколку часа оставени без вода

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мерките укинати, вирусот остана

Слободен печат

УНВТО: Пад на туризмот во светот за 70 отсто

Слободен печат

Останува задолжителното носење заштитна опрема, миење на раце и одржување на потребната дистанца

Слободен печат

Антикорупциска бара вонреден инспекциски надзор за евентуелен судир на интереси за изборот на ректор на УК0ИМ

Слободен печат

Чулев: МВР ќе обелодени истраги против носители на јавни функции кои го злоупотребиле системот

Слободен печат

Во Шпанија оддадена почест за жртвите на коронавирусот

Слободен печат