Спасовски: Ќе ја оставиме ВМРО-ДПМНЕ во опозиција, заедно со ДУИ (ВИДЕО)

Во Арачиново покажавме дека е можен соживот и грижа за сите, денес најавувам нови инвестиции за регионален развој, а со тоа и нови работни места, рече Оливер Спасовски, техничкиот премиер и носител на ИЕ2, Оливер Спасовски, на прес-конфереција во Арачиново.

-Арачиново за прв пат ќе ја добие првата детска градинка, за којашто е во крајна фаза е проектната фаза. Општина како Арачиново до децении била оставена без детска градинка. Ние за само три години инвестиравме во градба и реконструкција на 44 детски градинки- рече Спасовски.

Градиме и канализационен систем, потенцираше Спасовски, долг над 10 километри во Арачиново.

-Имаме завршено околу 55 проценти од градбата, инвестираме 106 милиони денари, ова е исполнување на едно од ветувањата во 2016 година- рече Спасовски.

Прочитајте и...  Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Ниту еден капитален проект, рече Спасовски, не дозволивме да запре во оваа здравствено- економска криза.

-34 илјади просечна плата и 20 илјади денари минимална плата во следниот маднат, повисоки пензии и нови работни места. Ние ги насочуваме парите кај граѓаните и се грижиме за сите. Режимот на Груевски, обновен во Мицкоски, знае само за поделби и насочува пари само во своите џебови, затоа на овие избори ќе ја оставиме ВМРО-ДПМНЕ во опозиција, самите себе да се обноват, на нив ќе им се придружат ДУИ, бидејќи по 17 години немаат што да им кажат на граѓаните- рече Спасовски.

Прочитај повеќе

Борисов: Постои демократски начин за преземање на власта, а тоа е на избори

Слободен печат

Косово со поригорозни мерки против коронавирусот, нема прогласување на вонредна состојба

Слободен печат

Клиниката за торакална и васкуларна хирургија доби една од најсовремените операциони сали во регионот

Слободен печат

Црногорската опозиција обединета во Граѓански блок ќе настапи на парламентарните избори

Слободен печат

Македонија лидер во регионот по употреба на платежни картички

Слободен печат

СДСМ со соопштение за „бомбата“: Во очаен обид да се исценира некаков скандал заборавиле да го исечат она „марш“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Вучиќ: Договорени се темите за состанокот во Брисел

Слободен печат

Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

Слободен печат

Нови 136 случаи на коронавирус, починаа шест лица, а оздравени се 123 пациенти

Слободен печат

Промашена „бомба“ за Заев: Тој вели „мaрш“, а напишано е „важи“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Состојбата не се подобрува: Нови 287 случаи на коронавирус во Србија, 11 лица починаа

Слободен печат

Заев: На 15 јули излези и гласај за заедно да ја градиме нашата иднина (ВИДЕО)

Слободен печат