Спасовски: ДИК е должна да излезе на пресконференција и да ги соопшти конечните резултати

Северна Македонија продолжува по правиот пат по сигурна иднина. Честитки до сите граѓани кои во услови на пандемија излегоа на избори и го остварија своето граѓанско загарантирано право. Благодарност и до сите кои ги следеа изборите, а посебна благодарност до Комисијата за заразни болести за донесените протоколи за успешни избори, соопшти претседателот на Владата Оливер Спасовски на денешната пресконференција.

– Победник на вчерашните избори е секој гласач, а пред и над се победник е Република Северна Македонија. Нашата земја покажа дека заслужено е членка за НАТО и покажавме дека сме подготвени за влез во ЕУ. Организиравме здравствено безбедни, мирни, фер, демократски избори како што доликува на земја кандидат за влез во ЕУ. Преку овие избори покажавме како се сака својата земја, како се чуваат постигнувањата и како се остваруваат нови аргументи за евроатлантските аспирации на земјата. Кога има демократска организација има и чисти демократски резултати, одраз на граѓанската волја. На почетокот на изборите реков дека очекувам максимално фер и демократски услови во состојба на невидена пандемија. Денеска тоа е реалност и заеднички успех на сите нас – истакна Спасовски.

Прочитајте и...  „Ферари“ во добивка, очекува милијарди евра приход

– Пред нас следува период наформирање на функционални институции кои ќе продолжат да се залагаат за доброто на грсаѓаните. Очекувам ДИК дададе придонес во процесот на формирање на функционално Собрание. ДИК е должна да излезе на прес и да ги соопшти конечните резултати. – додаде Спасовски.

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат