Спасовски: Чулев да внимава на личните интереси за да не предизвика хаос и нестабилност во државата - Слободен печат

Спасовски: Чулев да внимава на личните интереси за да не предизвика хаос и нестабилност во државата

Техничкиот премиер вели дека посебно треба да се внимава во министерството за внатрешни работи, бидејќи е важно да се нема никакви закани по безбедноста за да не се дојде до нестабилност.

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција во Владата на прашањето околу проблемите кои се појавуваат поврзани со новиот технички министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, кој побара да се вратат неколку возила кои ги користеле премиерот и претседателот Стево Пендаровски, одговори дека верува дека тој проблем ќе биде решен денеска.

– Сите политички субјекти во Владата треба да имаат политички „сенс“, политичка одговорност и да не излегуваат од рамките на тоа што им е дадено како можност во однос на Законот за Влада, рече Спасовски.

Тој вели дека посебно треба да се внимава во министерството за внатрешни работи, бидејќи е важно да се нема никакви сериозни закани по безбедноста за да не дојде до нестабилност и незивесност кај граѓаните.

– Тоа што ќе создаде хаос, покажува само лични и политички интереси кои треба да бидат покажани низ ваквите постапки. Недоволното познавање и упатување на што се се потпишува и носи како одлука, носи до една ваква ситуација – рече премиерот.

Тој додаде дека неговото обезбедување не е истото како тоа додека бил во МВР, но е зголемено со луѓе кои тој ги познавал од претходно.

Прочитај повеќе

САД ја поздрави одлуката на Албанија да протера ирански дипломати

Слободен печат

Димов: Албанците добија многу права, бидејќи се бореа за тоа, ние Ромите не се бориме и затоа сме дискриминирани

ШТО СЕ СЛУЧУВАЛО ВО РУСИЈА: Путин во тајност ја држел својата одлука, на министрите во последен час им било речено да поднесат оставка

Слободен печат

Генералот Хафтар согласен со сите забелешки на Грција

Слободен печат

ФИТР-МБА: Домашните компании ќе имаат олеснет пристап до финансиски средства

Слободен печат

Калеска-Ванчева: Законот за јавно обвинителство може да биде добар само ако биде донесен со консензус

Слободен печат

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 15/01/2020 - 08:33 at 08:33

Господине тех.премиер господинот Чулев нее пратен случајно доброе што и досега не притвори некого таквите луге се ставаат со задача тој нее окупиран со проблемите кои постојат не! ако може нешто во тоа матно да се омрси ок ако не има само задача да прави сопки и да создава дополни проблеми. тоа е одлика на Македончето.

Reply

Остави Коментар

15 − 9 =

Прочитај повеќе

Елезовски: Влезот во ЕУ и НАТО треба да гарантира стабилност за Ромите

Слободен печат

ЕКСКЛУЗИВНО Бујар Османи за разговорот со Вархељ: Новата методологија ќе биде подобрена што и Србија и Црна Гора ќе бараат да преговараат според неа!

Слободен печат

Бошњаците го прават, Aлбанците го носат, Mакедонците го јадат, што е тоа?

Ерол Шаќири

Царовска: Доколку имаме целосен мандат од четири години ќе постигнеме минимална плата од 16.000 денари

Слободен печат

Катастарот ќе управува со Графичкиот регистар на улици и куќни броеви

Слободен печат

Димковски: Во нашата држава нема појава на африканска свинска чума

Слободен печат