Спасовски: Чулев да внимава на личните интереси за да не предизвика хаос и нестабилност во државата

Техничкиот премиер вели дека посебно треба да се внимава во министерството за внатрешни работи, бидејќи е важно да се нема никакви закани по безбедноста за да не се дојде до нестабилност.

Техничкиот премиер Оливер Спасовски на денешната прес-конференција во Владата на прашањето околу проблемите кои се појавуваат поврзани со новиот технички министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, кој побара да се вратат неколку возила кои ги користеле премиерот и претседателот Стево Пендаровски, одговори дека верува дека тој проблем ќе биде решен денеска.

– Сите политички субјекти во Владата треба да имаат политички „сенс“, политичка одговорност и да не излегуваат од рамките на тоа што им е дадено како можност во однос на Законот за Влада, рече Спасовски.

Тој вели дека посебно треба да се внимава во министерството за внатрешни работи, бидејќи е важно да се нема никакви сериозни закани по безбедноста за да не дојде до нестабилност и незивесност кај граѓаните.

Прочитајте и...  Ново жариште во Италија: Се вратил од Косово и место да седи во самоизолација, правел забава

– Тоа што ќе создаде хаос, покажува само лични и политички интереси кои треба да бидат покажани низ ваквите постапки. Недоволното познавање и упатување на што се се потпишува и носи како одлука, носи до една ваква ситуација – рече премиерот.

Тој додаде дека неговото обезбедување не е истото како тоа додека бил во МВР, но е зголемено со луѓе кои тој ги познавал од претходно.

Прочитај повеќе

Заев од Струмица: На 15 јули изборот е едноставен – повисоки плати за сите или богатење на неколкумина блиски до Груевски (ВИДЕО)

Слободен печат

Пораст на новозаразени во Јужна Африка: Над 10.000 нови случаи на коронавирус

Слободен печат

Анти Ковид 19 правила за на плажа: Без дружби, на 6 метри дистанца!

Демонстрантите ја собориле статуата на Колумбо во Балтимор и ја фрлиле во океанот (ВИДЕО)

Слободен печат

Заев: Поднесовме кривични пријави за „бомбите“ објавени последниве денови

МИА агенција

Јанушев: Се обврзуваме на реконструкција и рехабилитација на над 1.000 километри патишта (ВИДЕО)

1 comment

m-r.Slobodan Dimitrovski 15/01/2020 - 08:33 at 08:33

Господине тех.премиер господинот Чулев нее пратен случајно доброе што и досега не притвори некого таквите луге се ставаат со задача тој нее окупиран со проблемите кои постојат не! ако може нешто во тоа матно да се омрси ок ако не има само задача да прави сопки и да создава дополни проблеми. тоа е одлика на Македончето.

Reply

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Филипче: Почина првиот доктор од компликации на коронавирусот

Слободен печат

Болтон: Не е моја идејата за размена на територии меѓу Србија и Косово

Слободен печат

Трамп најави победа против радикалната левица и напредок во борбата против коронавирусот

Слободен печат

Мицкоски: Нема да ја игнорираме реалноста за името, но нема да дозволиме оганот македонски да згасне додека постои ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Шилегов: Пред точно една година, започнавме со градба на зелениот кров на ГТЦ (ФОТО)

Слободен печат

Мој ДДВ: Објавени се 15-те добитници на награда од 100.000 денари

Слободен печат