Спасовски: Ако има било каква потреба ќе носиме одлуки за заштита на здравјето на граѓаните

Ако има каква било потреба или оправданост која што ќе произлезе од Комисијата за заразни болести секако дека ќе носиме одлуки затоа што наш голем приоритет е ние да се заштитиме, да ја заштитиме државата и да го заштитиме здравјето на граѓаните, истакна денеска техничкиот премиер Оливер Спасовски, одоговарајќи на новинарско прашање околу тоа дали е можно затворање на северната граница со оглед на состојбата со коронавирусот.

Тој посочи дерка секојдневно ги следат и анализираат состојбите и кај нас и во регионот.

– Епидемиолошката слика не само кај нас, во регионот е иста речиси секаде и веќе не се разликува многу и во некои други држави во Европа. И тоа беше, нели, и клучниот елемент, или би рекол клучната причина зошто се дојде до отворање на границите, заради тоа што ништо нема да промени ако имаме таква епидемиолошка карта, а секако дека овие други мерки коишто се однесуваат на наша заштита – заштитната опрема, дистанцата, дезинфекцијата тоа се клучните мерки коишто ние можеме да ги примениме и со коишто можеме да се заштитиме, нагласи Спасовски.

Прочитајте и...  Германското разузнавање под надзор на нова комисија

Техничкиот премиер, рече дека рестрикциите никој не ги посакува.

–  Кога бевме во време на рестрикции сите едвај очекувавме да се ослободиме од тие рестрикции. Знам дека кога ќе дојде момент да немаме рестрикции ни се зголемуваат случаите, сега бараме сите дајте да ги вратиме рестрикциите. Мислам дека треба да се насочиме таргетирано на соодветни групи, на одредени подрачја итн., меѓутоа клучната работа е и затоа уште еднаш апелирам до граѓаните – мерките мора да ги почитуваме и да не го потценуваме вирусот затоа што еден дел од граѓаните мислам дека го потценуваат вирусот, со тоа што или сметаат дека е многу лесно заболување или, пак, дека воопшто не постои. Тоа е една пропаганда која што ја шират луѓето, меѓутоа мислам дека се она што ни се случуваше, се она што ни се случува доволно е како аргументација да се однесуваме навистина одговорно и сериозно и кон себе и кон сите, потенцираше Спасовски.

Прочитајте и...  Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Прочитај повеќе

Заев: Фирмите што имаат загуба нема да треба да исплатат К-15 на вработените

Слободен печат

Париз ги повика Ереван и Баку на прекин на непријателствата

Слободен печат

Во Индија околу шест милиони инфицирани од коронавирус

Слободен печат

Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Слободен печат

Уште 148 новозаболени од коронавирус, тројца починати

Слободен печат

Заев: Порта Македонија не попречува пешачки, ниту моторен сообраќај

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се урна надвозник близу Москва, над 50 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Врачено Рациновото признание за 2020 на Томислав Османли

Слободен печат

Швајцарците го одбија предлогот на десницата за ограничување на имиграцијата од земјите на ЕУ

Слободен печат

Инцидентите со полицајците под лупа на Македонскиот полициски синдикат

Биланси од судирите на Ерменија и Азербејџан во Нагорно Карабах (ВИДЕО)

Слободен печат

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ

Слободен печат