21.8 C
Скопје

Спасени 50 мигранти во водите на Либија

Хуманитарните организации „СОС Медитеран” и „Лекари без граници” спасија 50 мигранти заробени на гумен чамец во либиските води, по што ги засолнија на својот брод „Оушн викинг”.

На околу 25 километри од брегот на Либија спасени се една бремена жена, 12 малолетници и 37 мажи – сите од подсахарска Африка.

Либиската служба за спасување не реагирала на повеќе обиди за воспоставување контакт со бродот „Оушн Викинг”, додека властите во Рим и Малта го упатија хуманитарниот брод на своите либиски колеги.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар