21.8 C
Скопје

Спасени 209 мигранти од море кај Сицилија, 28 заразени од Ковид-19

Помеѓу мигрантите кои се во карантин на бродот „Моби Заза”, што е вкотвен во близина на сицилијанското пристаниште Порто Епедокле, 28 се позитивни на Ковид-19, соопшти денеска невладината организација „Си воч” (Sea Watch).

Мигрантите беа преземени од „Си воч” во меѓународни води и беа префрлени на бродот „Моби Заза”. На бродот вчера беа тестирани 209 мигранти.

Еден од мигрантите од бродот е префрлени во болница во Калтанисети на Сицилија

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар