6 C
Скопје

Спас за уморната кожа на лицето: Комбинацијата од овие 2 состојки го враќа сјајот и еластичноста

Зошто да трошите премногу пари на козметички производи, кога можете да направите своја домашна маска за лице…

Пронајдовме домашен рецепт за кој ќе ви бидат потребни само две состојки, а ќе ја препороди вашата кожа. Оваа маска помага во лекувањето на акни, црвенило, лузни, но го отстранува и вишокот себум.

За подоготовка ќе ви бидат потребни лажичка сода бикарбона и кокосово масло. Состојките помешајте ги и маската е подготвена.

Сода бикарбоната е многу ефикасна во лекувањето на акните. Кога pH вредноста во телото е неизбалансирана, тоа довеува до воспаленија на кожата, а сода бикарбоната може повторно да воспостави вистински баланс.

Кокосовото масло има антибактериско и хидратантно својство. Тоа хидрира, храни и ја смирува кожата.

Прочитајте и...  Принцот Филип ќе биде погребан денеска

Маската нанесете ја на лицето, избегнувајќи го делот околу очите и усните и оставете ја да делува 15 минути. Потоа измијте го лицето со млака вода и нанесете хидратантна крема.

Маската можете да ја применувате 2 пати неделно, а резултатите ќе бидат видливи по 4-5 нанесувања. Уживајте во грижата за себе си!

Поврзани вести

Вељко Ражнатовиќ со моќна порака му го честиташе роденденот на Аркан, Инстаграм му ја избриша

Слободен печат

Славниот модел се огласи на социјалните мрежи еден месец откако го роди својот син

Слободен Печат

Северина по 17 години проговори за секс-снимката од јахтата

Слободен Печат

Турболентниот живот на Канје Вест: Сѐ уште чувствува вина за смртта на неговата мајка

Слободен Печат

ВИДЕО| Ана Николиќ позираше топлес: Нејзините обожаватели се прашуваат за што станува збор

Слободен Печат

Во продолжението на „Сексот и градот“ се враќа старата љубов на Кери Бредшо

Слободен Печат

Остави Коментар