СП: Последна шанса за Нуров да обезбеди олимписка норма!

Погледите се насочени кон Светското првенство во борење кое што се одржува во Казахстан, каде најдобрите шест борачи на планетата ќе добијат олимписки норми.

Во категоријата 97кг на стартот македонскиот борач Магомедгаџи Омардибирович Нуров триумфираше со резултат 9:1 против натпреваруачот од Египет, Хосам Мохамед Мостафа Мергани.

Потоа, Нуров триумфираше и во осминафиналето, со 7:2 славеше против претставникот од Венецуела, Хозе Даниел Диаз Роберти.

Во четвртфиналето загуби со 0:6 од Русинот Абдулрашид Садулаев, а најавите велат дека ќе следува репасаж против Чебан од Молдавија што ќе биде последна шанса за Нуров да обезбеди олимписка норма за настап на Игрите наредната 2020 година во Токио.

Освен Нуров, дел од СП беа уште тројца наши учесници, Владимир Егоров, Фати Вејсели и Елмедин Сејфулаху. Сите на стартот доживеаја порази, Егоров (57кг) загуби од Американецот Фикс со технички туш, потоа Вејсели поразен од Словенецот Хабит, а Сејфулаху совладан од Туркменистанецот Хоџаков.

Прочитајте и...  Војдан Стојановски:  Треба да веруваме во нас, не треба да гледаме на противниците со респект

Прочитај повеќе

Војдан Стојановски:  Треба да веруваме во нас, не треба да гледаме на противниците со респект

Слободен печат

Револуција во фудбалот, Шкотска забрани играње со глава на деца помлади од 12 години

Слободен печат

Навивачите на Барселона му се извинија на Брајтвајт за пречекот

Слободен печат

Ѓоковиќ открива како комуницира со Надал и Федерер

Слободен печат

Тренер го победи поранешниот клуб па ги соблече панталоните пред навивачите (ВИДЕО)

Слободен печат

МЗТ Скопје се ослободи од двајца странци

Слободен печат

Остави Коментар

1 + четири =

Прочитај повеќе

Фудбалерите на белгиски клуб играле над масовна гробница од Бронзено време

Слободен печат

Најголемата легенда на Бостон носеше дрес на Лејкерси поради Коби (ВИДЕО)

Слободен печат

Гвардиола: Му се воодушевувам на Реал Мадрид

Слободен печат

Коронавирусот го одложува наредното коло во Серија А

Слободен печат

НБА класиката им припадна на Лејкерси, рекордна победа за шампионот (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо и Меси во ист тим? Само еден човек може да го направи тоа! (ФОТО)

Слободен печат