СП: Ѓорѓевиќ го скрати списокот пред Кина

Селекторот на српската кошаркарска репрезентација, Александар Ѓорѓевиќ пред настапот на СП одлучи дека подготовките за Мундобаскет ќе ги продолжи со 14 играчи.

За место на СП конкурираат: Милош Теодосиќ (Виртус Болоња, Италија), Стефан Јовиќ (Баерн Минхен, Германија), Василије Мициќ (Анадолу Ефес, Турција), Богдан Богдановиќ (Сакраменто Кингс, САД), Драган Милосављевиќ (Уникаха, Шпанија), Марко Гудуриќ (Фенербахче, Турција), Владимир Лучиќ (Баерн Минхен, Германија), Марко Симоновиќ (Зенит Ст. Петерсбург, Русија), Немања Бјелица (Сакраменто Кингс, САД), Стефан Бирчевиќ (Баскетс Бон, Германија), Никола Јокиќ (Денвер Нагетс, САД), Мирослав Радуљица (Џиангсу Драгонс, Кина), Никола Милутинов (Олимпијакос, Грција) и Бобан Марјановиќ (Филаделфија Сиксерс, САД).

Србите во белградската „Штарк“ арена в сабота од 21.00 часот и на 12 август во Каунас ќе игра контролни натпревари против Литванија. Потоа, од 16-18 август најдобрите српски кошаркари ќе учествуваат на меѓународниот турнир „Акрополис куп“ во кој ќе учествуваат уште домаќинот Грција, Италија и Турција.

Прочитајте и...  ЦСКА водеше со 17 разлика, па загуби со тројка во последната секунда! (ВИДЕО)

Селекторот Ѓорѓевиќ изјави дека конечниот список од 12 кошаркари ќе го соопшти пред почетокот на СП во Кина кое што ќе се организира во периодот од 31 август до 15 септември. Србите се во група со Ангола, Филипини и Италија.

Прочитај повеќе

Фантастичен меч на „Џузепе Меаца“ со три пресврти и седум голови! (ВИДЕО)

Слободен печат

Рамос за прва „кралска“ радост во „Ла Лига“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Давидовски на победничкиот подиум во Монца

Слободен печат

Тричко расположен пред Косово, ја продолжи гол-серијата во Кипар! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Карамелите“ газат во новата сезона, Челси од 0:3 до 3:3..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ристовска и ЦСКА Москва доминираат во Лигата на шампионите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Солскјер: Среќа што Мурињо не беше тука да ги измери головите! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Се надевам дека „Ролан Гарос“ ќе заврши без последици! (ВИДЕО)

Слободен печат

Штутгарт и Чурлинов со прва победа во Бундеслигата (ВИДЕО)

Слободен печат

Официјално: МЗТ Скопје Аеродром останува во АБА2 лигата!

Слободен печат

Ф1: Хамилтон со нова пол позиција во Сочи

Слободен печат

Јунајтед со гол во 100 минута: Судијата свиреше крај, па се предомисли! (ВИДЕО)

Слободен печат