Совршен тренер: Комбинација на Клоп и Гвардиола

Ѕвездата на Баерн Минхен, Роберт Левандовски знае како треба да изгледа совршениот фудбалски тренер.

Левандовски работеше и со двајцата тренери, Клоп го донесе Полјакот во Борусија Дортмунд во 2010 година, додека од 2013 до 2016 тренер во Баерн му беше токму Гвардиола.

– Кога бев член на Борусија, се обложив со Клоп дека ќе ми даде 50 евра доколку постигнам 10 гола на тренинг. На првиот тренинг дадов три или четири, а потоа седум или осум.

Три месеци подоцна можев на секој тренинг да постигнам по 10 гола. Тогаш Клоп ми рече дека за него тоа е премногу и не сака повеќе да се обложува со мене. Тој ми помогна да напредувам. Клоп е неверојатен и му верувате на секој негов збор – вели Левандовски.

Прочитајте и...  Коронавирусот ќе ги турка сите спортови до 2021 година!?
twitter.com/FCBayern

Одличниот напаѓач признава дека фудбалски созреа под тренерската палка на Пеп Гвардиола.

– Многу научив од него. Често зборувавме за тактиката, што за мене претставуваше новост. Знаев дека тоа ќе биде добро за мојот напредок. Тие двајца се потполно различни тренери, а со нивната комбинација би добиле совршен тренер – вели Левандовски кој сезонава на 32 натпревари за Баерн постигна 38 голови.

Прочитај повеќе

Ливерпул се пишмани: Донесовме погрешна одлука

Слободен печат

Фудбалерите во Серија А не дозволуваат кастрење на платите: Ова е срамота

Слободен печат

Фудбалскиот свет се простува од Антиќ

Слободен печат

Оргии, пијанства, прослави на родендени: Дел од причините за бегање од карантин на фудбалерите

Слободен печат

Фудбалот остана без вистинска легенда: Почина Радомир Антиќ

Слободен печат

Рушту ја имаше одбраната на животот, го победи коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Навивачите на Барса се посрамија: Нападнаа волонтер кој е фан на Еспањол (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивач на Бриж му пиша на првиот човек на УЕФА: Дали би ја пуштиле вашата ќерка на стадион во овие времиња?

Слободен печат

Славниот шпански тренер не го сака Нејмар: Тој е фолирант

Слободен печат

Договор во Серија А: Платите на Елмас, Пандев, Несторовски намалени за една третина

Слободен печат

ФИФА сака сезоната да се продолжи на неодредено време

Слободен печат

Ник Кирјос е херој на Австралија

Слободен печат