СОВРШЕН СПОЈ: Рецепт за џем од малини и кокос

Благодарение на смрзнувањето, малините можеме да ги имаме преку целата година. Тие се многу хранливи, а вкусот можете да го зачувате и со овој одличен џем.

Спојот со кокос звучи несекојдневно, но во секој случај, се работи за вкус кој никогаш нема да го заборавите.

Состојки:

500 гр малини
250 гр шеќер
150 гр кокос
Џемфикс
Лимонтус
4 лажици ликер од кокос

Подготовка:

Во тенџере измешајте го овошјето, шеќерот и џемфиксот, измешајте добро и оставете да отстои 15 минути. Потоа додадете го кокосот и вклучете да проврие 10 минути. На крајот додадете ги лимонтусот и ликерот.

Топлиот џем сипете го во тегли и затворете ги.

Прочитајте и...  Атанасов од АХВ: Граѓаните кои се сомневаат дека имаат труење со храна веднаш да пријават, за да се излезе на терен и да се земат примероци (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат

Анџелина има сериозна здравствена криза? Светските медиуми пишуваат за актерката, причината е тажна, а асистентките се во паника!

Слободен печат