Совршен есенски пилинг на лице од костени – Слободен печат
ЕспресоУбавина

Совршен есенски пилинг на лице од костени

Со овој домашен пилинг на лице ќе добиете почиста, помазна и посвежа кожа од која е остранет уморниот изглед.

Една од најпознатите есенско-зимски намирници, костенот, е одличен за пилинг. Познати се хранливите вредности и лековитите својства на костенот. Плодовите на костенот се извондредно хранливи и содржат голем број на витамини и минерали, меѓу кои се магнезиумот, калциумот, калиумот, фосфорот, железото и витамини од групата Б.

Но, костенот се употребува и како една од популарните состојки во козметичката индустрија. На пример, совршен е за пилинг.

Пилингот од костени можете да го направите сами.

Во зовриена вода сварете 20 костени. Потоа, излупете ги, додадете половина чаша вода и две лажици маслиново масло и варете 15 минути, додека не добиете кремаста смеса. Добиената смеса оставете да се излади, и додадете 2 лажици крупна сол.

Смесата нанесете ја на лице и направете пилинг со нежно триење.

Отстранете го пилингот со млака вода. Резултатот е почиста, помазна и посвежа кожа, од која е остранет уморниот изглед и подочниците.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close