Советот на општина Струга воведе мораториум за градбите – Слободен печат
ВестиМакедонија

Советот на општина Струга воведе мораториум за градбите

Воведувањето на Мораториумот за градби во Струга се случи без присуство на градоначалникот Рамиз Мерко.

Денеска во советот на општина Струга беше изгласан мораториум за градба и акциски план, според кој би требало да се спроведуваат препораките дадени од Унеско.

Воведувањето на Мораториумот за градби во Струга се случи без присуство на градоначалникот Рамиз Мерко.

Од општината соопштија дека е мал бројот на дивоградби, но сепак тамошните советници тврдат дека градежната инспекција има донесено илјадници решенија за отстранување на бесправно изградените објекти.

Според акциониот план, планирано е целосно затворање на градската депонија до средината на 2020-та, до изградба на регионалната депонија, а чистењето на сите диви депонии е со рок до крајот на 2020.

Акциониот план на Струга го опфаќа и враќањето на нелегално изградените плажи на потегот од Струга до Калишта од заштитениот појас во првобитна состојба, што пак, треба да се случи до мај 2020-та.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close