4 C
Скопје

Советот на Општина Центар избра: Љупчо Ѓурчиновски нов командир на ПС „Центар”

На вчерашната 59-та седница, покрај останатите точки на дневниот ред на Советот на Општина Центар, беше и изборот на нов командир на Полициската станица од општа надлежност „Центар”. Советниците имаа можност да бираат меѓу тројца кандидати, по предлог на Министерството за внатрешни работи (МВР), а изборот падна на Љупчо Ѓурчиновски, дипломец на Факултетот за безбедност и полицаец со стаж повеќе од 21 година, соопшти Општина Центар.

Ѓурчиновски доаѓа на местото на досегашниот командир на ПС „Центар”, Милисав Милијевиќ, долгогодишен полициски службеник и последен командир на полициската станица во Центар.

– За командир на Полициска станица од општа надлежност согласно членот 24 од Законот за полиција, може да биде избрано лице кое покрај општите услови за засновање на работен однос во полицијата предвидени со овој закон, треба да има завршено соодветно високо образование и да има работно искуство во Полиција од најмалку шест години, наведуваат од Општината.

Прочитајте и...  Со бразилската мутација може повторно да се заразат до 60 проценти од поранешните пациенти

Поврзани вести

Се сруши патнички авион: Најмалку 12 лица загинаа во Јужен Судан

Слободен печат

Кумата на Путин влегува во политика: Русија и Украина на работ на нова војна?

Илинка Иљоска

Ќе никне ли комплекс без идеја, без ентитет и далеку од размерите во секаква смисла во строгиот центар на Скопје?

Дино Чупевски

Мас: Ние остануваме на ветувањето дека иднината на Западен Балкан е во ЕУ

Слободен печат

Николовски: Постојано ќе се разгледува реализацијата на Планот за корупција

Слободен печат

Николовски: Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте

Слободен печат

Остави Коментар