Советот на обвинители незадоволен од извештајот за „Рекет“

Два дена по апсењето на Катица Јанева, Обвинителството испрати официјално писмо до Советот на обвинители во врска со развојот на случајот „Рекет“. Вториот човек на Советот, Меџит Јусуфи за Алсат изјави дека информациите испратени до Советот од страна на Обвинителството не биле целосни. Поради тоа, Советот уште еднаш бара од Обвинителството за организиран криминал да достави целосни информации или на седницата на Советот во понеделник самата обвинителка Вилма Рускоска да се појави кај нив за да каже повеќе информации за предметот. Заменик-претседателот на Советот на обвинители, Меџити вели дека по целосните информации што ќе ги добијат, Советот ќе подготви извештај што ќе биде испратен до Собранието.

Специјалната обвинителка Лиле Стефанова, која ги води предметите „Титаник“ и „Империја“ денеска изјави дека нема амбиција да ја замени Катица Јанева.

Прочитајте и...  Конечно одлучено: Изборите во САД ќе се одржат оваа година, познат и точниот датум

Во врска со наследникот на Јанева, премиерот Зоран Заев рече дека мора брзо да се одговори на законот со назначување на. вршител на должноста шеф на СЈО.

 

Прочитај повеќе

Конституиран новиот српски Парламент, реакции на опозицијата

Слободен печат

Задолжителна маска и на палубите на бродовите и траектите во Грција

Слободен печат

Три смртни случаи, 74 новозаболени од Ковид-19 и 90 оздравени пациенти

Слободен печат

Британската Влада ќе субвенционира посети на ресторани

Слободен печат

Дваесет и шести ден од антивладините протести во Бугарија

Слободен печат

Струјата ги запали социјалните мрежи

Весна Дамчевска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уништени канделабри во скопски Аеродром (ФОТО)

Слободен печат

Уште тројца млади на возраст од 19 и 22 години заболени од Ковид-19 во Кавадарци

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Д-р Ирина Сотирова Бухова: Старските домови и понатаму треба да се „мета“ на посебно внимание

Разговараше Мирослава Бурнс

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Слободен печат

Мал авион падна врз зграда во село во близина на грчкиот град Серес

Миа Агенција

Протест во Белград, демонстрантите фрлаа со јајца и домати врз српскиот Парламент (ВИДЕО)

Слободен печат