15 C
Скопје

Советодавниот одбор на ЦДЦ на 23 април ќе одлучува дали да ја продолжи паузата за вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Американски панел експерти ќе се состане следната недела за да разговара дали да се продолжи со паузата во употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“ против ковид-19, откако одлуката за тоа беше одложена претходно оваа недела.

Советодавниот одбор на Центрите за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ) ќе се состане на 23 април, според известувањето на веб-страницата на регулаторот.

Здравствените регулатори на САД, по шест случаи на ретки згрутчувања на крвта во мозокот кај жени, препорачаа да се паузира со употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“.

Советодавниот комитет во средата побара дополнителни информации пред да се одлучи како и дали вакцината која се дава во една доза, ќе продолжи да се администрира.

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар