Советникот на Трамп за Русија и Европа поднесе оставка

Советникот за Русија и Европа на американскиот претседател, Тим Морисон, поднесе оставка во пресрет на сведочењето пред американскиот Конгрес во рамки на процедурата за импичмент на претседателот Доналд Трамп.

Морисон, претставник на американскиот Совет за национална безбедност, „одлучи да се сврти кон други можности”, наведе неименуван висок претставник на администрацијата, пренесоа американските медиуми.

Тој додаде дека Морисон „веќе некое време размислувал за напуштање на администрацијата”.

Морисон во четврток треба да сведочи во Претставничкиот дом на Конгресот. Тој е еден од функционерите кои присуствувале на телефонскиот разговор на Трамп со претседателот на Украина во јули годинава.

Прочитајте и...  Пендаровски до патријархот Вартоломеј: Употребете го вашето апелационо право за нашите православни христијани да бидат еднакви со другите во светот

Прочитај повеќе

Ризик од „епидемиска кохабитација“: Француски пратеници апелираат на масовна вакцинација против сезонски грип

Слободен печат

Крадци фрлиле око на Студенчишкиот канал во Охрид: Украдена бродска опрема од пловни објекти

Слободен печат

Бизнис заедницата ќе има даночна предвидливост: Министерството за финансии ќе воведе даночен календар

Слободен печат

Сообраќајни контроли на МВР: Нови 339 санкционирани возачи во Скопје

Слободен печат

Ковид-19 во светот низ бројки: Заболени над 31 милион лица, 22 милиона оздравени и речиси милион починати

Слободен печат

Нови услови за пензионирање на маса: Ќе се зголеми ли товарот врз пензискиот фонд?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Холштајн за предизвиците на земјава во наредниот период: Попис, борба против корупција, правна држава, правосудство

Слободен печат

Во Македонија се дарува крв исто како да нема пандемија!

Дезинфекција на училиштата во општина Карпош пред стартот на новата учебна година

Слободен печат

Над 60.000 доброволци во Москва за руската вакцина

Слободен печат

Од утре не важат повеќе вонредни уредби: Потрошувачките кредити може да поскапат

Весна Дамчевска

Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус”, археолошки локалитети за домашни и странски гости

Слободен печат