9.2 C
Скопје

Советникот на ДУИ во Охрид Нефи Усеини поднел оставка на функцијата

 Советникот во Општина Охрид од редовите на ДУИ Нефи Усеини поднел оставка на функцијата што ја вршеше од 2017 година.

Претседателот на Советот на Општината Живка Ангелоска појасни дека согласно Деловникот оставката треба да ја разгледа Комисијата за верификација, избори и именувања, по што на следната седница закажана за в петок, Советот треба да ја констатира истата, по што треба да се спроведе постапка за верификација на мандатот на новиот член на Советот.

Против бизнисменот Усеини кој има своја градежна компанија во Охрид се води кривична постапка пред Основниот суд во Охрид за сторено дело „насилство”.

Прочитајте и...  Чешките угостителски објекти отворија во знак на протест поради ограничувањата

Поврзани вести

Кумановци масовно со пет автобуси на шопинг во Врање

Слободен печат

Заев: Најголемиот ризик од бугарското вето е непотребно потрошеното време

Слободен печат

Законот донесен, статистичарите на „готовс“

Слободен печат

Пожар во центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга

Слободен печат

Шекеринска меѓу 153 глобални лидери потписници на писмото до Бајден за поддршка на политиките за борба против климатски промени

Слободен печат

Заев: Ќе поддржам брзо обезбедување државјанство, но не со сведоци

Слободен печат

Остави Коментар