Советник на Џонсон поднесе оставка поради расистички коментари на интернет

Советник на британскиот премиер Борис Џонсон поднесе оставка поради неговите коментари на интернет дадени пред извесно време во кои тој ги поврза интелигенцијата на личност со раса.

Во своја порака на интернет, Ендру Сабиски наведува дека афроамериканците имаат пониска стапка на интелигенција од белите Американци.

Покрај тоа, во една публикација во 2014 година, Сабиски пишува дека начинот на прекинување на несаканите бремености „што доведува до создавање постојана пониска класа” е да биде воведено користење контрацепција.

Во објавата на Твитер, советникот напиша дека се повлекува бидејќи не сака да биде некој што предизвикува проблеми.

Прочитајте и...  Наставата на далечина се приближува кон тортура

Прочитај повеќе

Русите навалија на ѓумбир: Веруваат дека овој суперзачин може да ги заштити од коронавирусот

Слободен печат

Светска банка одобри 1,9 милијарди американски долари за надминување на последиците од пандемијата

Слободен печат

И покрај коронавирусот расте бројот на резервации на крузерите за крстарење во 2021 година

Слободен печат

Над 6,6 милиони Американци во една недела останаа без работа – коронавирусот удри врз економијата

Слободен печат

Заев: Очекувам банките да ги намалат каматите на кредитите

Слободен печат

Во светот веќе има над еден милион заболени од коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Уапсени пет белграѓани, измамиле Европејци за над 60 милиони евра

Слободен печат

Се затвори фабрика во Прилеп: Вработен бил во контакт со лице позитивно на коронавирус

Слободен печат

Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Слободен печат

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција