Советничката на Пенс му врти грб на Трамп: Тој воопшто не се грижеше за пандемијата, само за изборите

Поранешната советничка на потпретседателот на САД, Мајк Пенс, Оливија Трој, го критикуваше одговорот на Трамп на пандемијата и рече дека планира да гласа за Џо Бајден.

Републиканката Оливија Трој беше главен координатор на активностите на кризниот штаб за сузбивање на пандемијата на коронавирусот, предводена од Пенс, а Белата куќа ја напушти во јули.

На видео објавено од групата „Републикански гласачи против Трамп”, Трој вели дека администрацијата на американскиот претседател кон средината на февруари веќе знаела дека Ковид-19 ќе стане голема пандемија во САД, но оти Трамп не сакал да слуша за тоа, бидејќи најголема грижа му биле изборите и како таквата ситуација ќе влијае на неговата репутација кај гласачите.

Прочитајте и...  Д-р Пановски: Со маска на лице, пак би размислил дали ќе влезам во автобус

– Вистина е дека тој навистина не се грижеше за никого освен за себе, рече таа во видеото.

Ако претседателот сериозно го сфатеше вирусот … ќе спречеше ширење на вирусот, ќе спасеше животи, додава Трој.

Трамп изјави дека никогаш не ја запознал Оливија Трој и оти таа напишала „прекрасно писмо” по напуштањето на Белата куќа, во кое ја фали администрацијата.

Поврзани вести

Шилегов за тунелите под Кале: Подобро да изгубите време во проектирање, отколку да ви се случи Кичево-Охрид

Слободен печат

СДСМ: Протестите на ВМРО-ДПМНЕ нема да ги спасат од одговорност криминалците од нивните редови

Слободен печат

За министерот Маричиќ онлајн судењата се покажале доста ефикасни

Слободен печат

За време на молитва во римската базилика „Санта Марија“: Папата Франциск за првпат со заштитна маска

Слободен печат

Галерија+Видео: Скопје закочено од протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Хасани: Треба да бидам пример за сите и да не одам на журки во Приштина

Слободен печат

Остави Коментар