СОВЕТИ ЗА БЕЗБЕДНО ВОЗЕЊЕ: Која е најудобната положба за стапалата, рацете и главата во автомобилот?

Постојат неколку правила за безбедно возење кои секој возач би требало да ги почитува.
Оптималната положба при возењето ќе ви овозможи да се чувствувате поудобно зад волонот, но со тоа ги намалувате и шансите за посериозни повреди во случај на судир.

Прочитајте ги следнице неколку основни правила кои се однесуваат за држење правилна положба при возењето:

Стапала

Десната пета би требало да биде сместена на подот од автомобилот меѓу гасот и кочницата. Стапалото треба комотно да се префрлува меѓу педалата, без притоа да се подигнува од подот.
Левата пета треба удобно да биде сместена на посебно место од левата страна и треба постојано да стои овде, освен кога ја користите кочницата.

Прочитајте и...  Нема кина, но има се повеќе нови филмски хитови - Ги издвоивме најдобрите! (ВИДЕО)

Нозете и грбот

Колената треба да ви бидат благо свиени, не само поради удобност, туку и затоа што на тој начин му помагаат на телото подобро да се справува со тресењето на автомобилот, посебно кога ќе наидете на некоја дупка по патиштата.

Грбот би требало да биде исправен на седиштето. Придвижето го седиштето напред, со цел да не бидете подалеку од педалата и воланот.

Волан

Повеќето модерни автомобили имаат бројни подесувања за волан, што е многу важно поради воздушните перничиња. Воланот треба да биде суштен надолу што е можно повеќе, а притоа да не го блокира вашиот поглед на инструменталната табла.

Идеална ситуација би била да гледа кон вашите гради, а не кон лицето, а оддалеченоста од вас и средината на воланот би требало да изнесува отрпилика како една А4 страница.
Во случај воланот да е поблиску до вас, вие ризикувате да бидете повредени при активирање на воздушните перничиња во случај на судир.

Прочитајте и...  Актерката Нина Добрев се облече во бикини и ја покажа својата витка фугура во карантин! (ФОТО)

Поддршка за глава

Држачите за глава на седиштата се овде за да пружат поддршка во случај на нагол удар, со цел да ги намалат евентуалните повреди на вратот.

Прочитај повеќе

Трета среќа за иконата на грчката електронска сцена – Никос Диамантопулос повторно во Скопје!

Васко Спасоски

Убавата актерка беше во врска со 16 години постариот колега, а сега го има популарниот Бали бег

Слободен печат

Поради нејзиниот изглед на жива барбика, денес никој не сака да ја вработи! (ФОТО)

Слободен Печат

Брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Криси Тиген на Твитер ја обвинуваат за педофилија поврзана со кругот на Епстајн: Блокирав милион луѓе!

Слободен Печат

Маргот Роби е една од најубавите актерки во Холивуд која никогаш не престанува да изненадува: Модни комбинации кои го оттргнаа вниманиете дури и од нејзиното прекрасно лице! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Едноставна вежба за дишење „4-7-8“ ја ублажува анксиозноста

Слободен печат

Излекуваните од ковид-19 со недели тешко дишат, долго спијат…

Слободен печат

Актерката Нина Добрев се облече во бикини и ја покажа својата витка фугура во карантин! (ФОТО)

Слободен Печат

Д-р Фанка Гилевска, специјалист офталмолог: Професионалниот раст доаѓа преку истражување и многу работа

Јасмина Кантарџиева Димков

Шестгодишно момче ја спасило својата сестра од бесно куче и се здобило со сериозни повреди: Ти си новиот херој на „Одмазниците“! (ФОТО)

Слободен Печат

Ако користите некои од овие лекови, не излегувајте на сонце!

Слободен печат