Совети од Клиника „Жан Митрев“: Миоми во матка – симптоми и третман

Фото: Промо

Освен болка, миомите можат да предизвикаат анемија и да придонесат за неплодност бидејќи го отежнуваат имплантирањето на ембрионот и тоа е поврзано со повторени спонтани абортуси.

Се проценува дека четири од пет жени на возраст меѓу 30 и 50 години може да имаат миоми на матката т.н утерински фиброиди. Во повеќето случаи тоа се бенигни тумори што не предизвикуваат симптоми, но повеќе од една третина од пациентите може да претрпат обилно крвавење за време на менструацијата, абдоминална болка, непријатност при сексуален однос итн.

Утерусните фиброиди се абнормални маси, тумори што растат во матката, а повремено и во грлото на матката. Матката е направена од мускули и од неа растат фиброиди. Фиброидите можат да растат од мускулниот ѕид на матката, и внатре и надвор. Овие израстоци обично не се канцерогени и немаат тенденција да станат канцерогени. Оваа бенигна патологија е многу распространета, 80% од жените ќе имаат фиброиди во текот на својот живот. Препорачливо е да се лекуваат само кога предизвикуваат симптоми или ја отежнуваат бременоста. Тие обично се поделени во три категории, според нивната локација: субсерозни, интрамурални и субмукозни. Приближно 55% од фиброидите се субсерозни, 40% се интрамурални и 5% се субмукозни.

Причините за појава на миомите се непознати, но се смета дека се тесно поврзани со женските хормони: естроген и прогестерон. Во менопаузата, кога овие хормони исчезнуваат, растот обично престанува, дури и големината може да се намали. Тие обично не исчезнуваат целосно.

Кои видови фиброиди постојат?

Фиброидите може да се класифицираат според нивната локација: Во највнатрешниот дел на мускулниот ѕид на матката, субмукозни фиброиди. Во средниот дел на мускулатурата, без испакнување ниту внатре ниту надвор: интрамурали. Во најповршинскиот дел од ѕидот што се туркаат кон надвор: субсерозни фиброиди.

Кои се симптомите?

Симптомите предизвикани од фиброидите зависат од нивната локација и нивната големина. Некои може да бидат микроскопски по големина или големи како портокал или дури и поголеми. Сепак, најголемите обично се оние што даваат најмногу симптоми. Повеќето од овие бенигни тумори се мали и не предизвикуваат симптоми, но понекогаш жените имаат многу долги менструации, болка и притисок во карлицата. Најчести симптоми се: абнормално крвавење, обилни менструации или крвавење помеѓу менструацијата; карлична и/или лумбална болка; уринарна инконтиненција; стерилност, во низок процент; непријатност при сексуален однос; запек поради притисок врз ректумот.

Како се третираат миомите?

Фиброидите се третираат само ако предизвикуваат симптоми. И во зависност од возраста на жената, нејзините преференции итн. ќе се избере соодветен третман. Постојат неколку видови третман:

Комбинираните хормонски контрацептиви често го намалуваат крвавењето.

Аналози на гонадотропин-ослободувачки хормон. Тие обично се користат само пред операција за намалување на големината на миомот.
Модулатори на прогестерон. Тој е многу ефикасен во намалувањето на големината на миомот, а исто така и на крвавењето, но може да предизвика сериозни несакани ефекти.

Емболизација на артериите што одат до фиброидот. Целта е да се прекине снабдувањето со крв на миомот со инјектирање на васкуларните оклузивни материи преку катетер.

HIFU. Ги уништува фиброидите со помош на ултразвук. Брза интервенција што не бара засеци. Ефикасно е за оние интрамурални фиброиди што не надминуваат 7-8 см во големина.

Радиофреквенција. Се изведува вагинално, со тенка игла што нанесува топлина во внатрешноста на миомот и го некротизира ткивото.

Операција со која се зачувува матката. Се состои од отстранување фиброиди со помош на техники какви што се лапароскопија, хистероскопија или лапаротомија.

Хирургија. Хистеректомија, или целосно отстранување на матката, може да се направи лапароскопски. Оваа операција е индицирана само кај жени што повеќе не сакаат да имаат деца и сакаат да ги решат симптомите на фиброиди.

Во Клиничката болница „Жан Митрев“ располагаме со професионален тим специјализиран за третман на фиброиди и сите други гинеколошки и уро-гинеколошки проблеми. Закажете го вашиот термин на 02 3091 484

Комерцијален ПР текст

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот