Совети кои ќе ви помогнат: Направете разлика помеѓу љубовта и навиката

Фото: Pexels / Andrea Piacquadio

Кога е подобро да застанете и да кажете „не“ и дали е можно да негувате љубов доколку постои навика? Ова ни го откриваат експерти од областа на психологијата.

Кога во нашите животи ќе се појави партнер, се започнува со помислата: „Конечно! Еве дојде мојата љубов“. Првите заеднички прошетки, патувања, страсни вечери – долгоочекувана романса, пренесува „Супер жена“.

Сепак, периодот на чоколади и цвеќе порано или подоцна достигнува до реалноста. Како да протолкувате дали сте во врска полна со љубов или навика и рутина?

Љубовта не е она како што изгледа

За една личност љубовта е силна емоционална и физичка привлечност, за друга топлина, грижа и бескрајна нежност. Идеите за љубовта се развиваат уште од детството: таткото и дава на мајката огромен букет лалиња или главните ликови во филмот се венчаат.

Ја гледаме едната страна на паричката, со што го идеализираме концептот на „љубов“. На прв поглед, ова не е лошо- се формира здрава идеја за семејните вредности, но таквата идеализација може да доведе до депресија и разочарување.

Љубовта е огромен емотивен придонес на двајцата партнери, способност да слушаат, да се грижат, да молчат, да разговараат, да прифаќаат, да поддржуваат и што е најважно, да простуваат. Понекогаш не можеме да ги средиме нашите чувства: се чини дека се чувствувате подобро од кога било со овој човек, но зошто тогаш има толку многу кавги и недоразбирања?

Како да препознаете навика

Поврзувањето е чувство на блискост кое во голема мера се заснова на сочувство и адаптација. Луѓето можат да се врзат за многу работи, како што се удобен стан, омилени влечки, црвена мачка или момче.

Здравата приврзаност кон некого може позитивно да влијае на личноста бидејќи овозможува развој на позитивни емоции. Меѓутоа, ако немате соодветна контрола врз ситуацијата, тоа може да доведе до нездрава приврзаност.

Ако во врската и двајцата партнери страдаат и немаат љубов, но сепак остануваат заедно бидејќи се плашат од осаменост, ова е нездрава приврзаност. И двајцата разбираат дека не се еден за друг, но не можат да се разделат од страв да не бидат сами. Ова се основни знаци дека комплетот заедно се должи на навика.

Има многу „јас“ во вашата врска

Кога градите односи според вашите принципи и за да ги задоволите вашите каприци, тоа обично се рефлектира во реченици како: „Размислував – ајде да одиме на одмор, на море, знаеш колку ми треба морски воздух“.

Во љубовта тоа не треба да се случува, во љубовта постои само „ние“, а сите прашања се решаваат заедно, па правилно е да се каже: „Што мислиш, можеби треба да одиме на одмор, на море? Да дишеме малку морски воздух и уживаме во сонцето заедно?“.

Ги гледате само неговите/нејзините најдобри квалитети

Ги забележувате само силните страни на партнерот, неговите позитивни квалитети и целосно сте слепи за слабостите, несовршеностите и негативните аспекти. Во љубовта прифаќаме личност со сите негови недостатоци. Да, така е, но најдобро е, и се што може да се поправи, ќе поправиме.

Чекате промени, но не сакате да се промените

Во односот со партнерот чекате промени, чекате нова бајка и емоции. Секако, сакаме врската да напредува, но тоа бара решителна акција и од мажот и од жената.

Секоја расправија за вас е драма

Драмата настанува кога во врската недостасува љубов. Кога сакате, не зборувате грубо за партнерот зад грб и не го понижувајте јавно. Но, ако сте заљубени и искусувате суптилни, несигурни чувства, секогаш ќе сакате екстремни моменти: интензивни емоции и авантури, без размислување за последиците и без прифаќање поинакво мислење.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот