Сотирова-Букова: Новинарот заразен од член од блиска фамилија, се чекаат детали од анкетата

Директорката на државниот санитарен инспекторат Иринка Сотирова Букова во врска со заразениот новинар од Канал 5 кажа дека лицето е хоспитализирано, но дека се чекаат резултати од епидемиолошката анкета.

-Во однос на ова прашање можам да кажам дека лицето е хоспитализирано во 8 Септември, каде што е потврден позитивен наод на коронавирус. За сите понатамошни детали можам да кажам дека во блиска фамилија на споменатото лице има член кој е позитивен, имал контакт со тој член, но за детални информации ќе следува по спроведената анкета од Центарот за јавно здравје, рече Сотирова Букова.

Прочитајте и...  Чантата „Луј Витон" (не) била вратена кај Јордан Камчев

Прочитај повеќе

Ковачевски: ЕВН никогаш нема да наплати од корисниците повеќе од потрошеното, по завршување на вонредните мерки сметките ќе се израмнат (ВИДЕО)

Слободен печат

Британската Влада нема да го зголеми бројот на субвенционирани работници кои се на принуден одмор

Слободен печат

На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Соња Христовска Угриновска

Естонија со апликација за дигитални имунолошки пасоши

Слободен печат

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат

Владата треба да направи проценка дали е потребна нова вонредна состојба, исход за датум за избори

Слободен печат

Облачно време со дожд и ветер, температура до 22 степени

Слободен печат

Виц на денот – Лозинка

Слободен печат