20 C
Скопје

Сотироски испрати честитка во пресрет на рамазанските пости

Директорот на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Даријан Сотировски, испрати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница Реисул Улема хаџи хфз. Шаќир еф. Фетаи, Рејасетот и верниците, по повод почетокот на светиот месец Рамазан.

– Големиот рамазански пост е секогаш време за лично внатрешно чистење, време за мир, проникнување во својата природа и верба, но и време за солидарност и хуманост.

Дозволете да Ви го честитам почетокот на светиот месец Рамазан со искрени желби за лесни пости, како и за безгрижни денови исполнети со здравје во Вашите семејства.

Вирусот е за жал се уште изразен непријател на нашите традиционални манифе-стации, пандемијата ги одзема секојдневно животите на многу наши сограѓани. Во вак-ви околности значајно е да се штитиме себеси, но и животите на ближните. Оттаму из-бегнувањето на собирите и почитувањето на мерките во овие празнични денови ќе би-де значаен придонес кон стабилизација на пандемиската состојба, стои во честитката од директорот Сотироски.

Поврзани вести

Странски државјанин приведен поради поседување опојна дрога

Слободен печат

ВО ЖИВО: 26. Конгрес на СДСМ

Слободен печат

Хамас истрела огромен број ракети кон Израел, Тел Авив жестоко возврати

Слободен печат

Филипче: Термини за вакцинирање добија сите граѓани над 40 години од Скопје кои се пријавија на веб-страницата

Слободен печат

Сообраќајка меѓу две возила во Скопје, две од сопатничките со тешки повреди

Слободен печат

Француската полиција смета дека Марин Ле Пен е одговорна за фиктивни вработувања на асистенти во ЕП

Слободен печат

Остави Коментар