Состојбата во Бразил се покритична: Објавени страшни фотографии од гробишта за жртвите од коронавирусот

Во Бразил во петокот беа регистрирани 330.890 лица заразени со коронавирус, со што ја надмина Русија и се најде на второто место во светот по вкупниот број случаи, веднаш по САД.

СЗО оценува дека новиот епицентар на пандемијата со коронавирус е Јужна америка и истакнува дека Бразил е особено тешко погоден од ширењето на болеста.

Во Бразил во петокот беа регистрирани 1.001 смртен случај од коронавирус, со што бројот на вкупно пичинати во таа земја се искачи на 21.048, објави бразилското министерство за здравство.

Profimedia

Агенцијата Ројтерс  наведува дека вистинскиот број на заразени и починати во Бразил веројатно е повисок бидејќи таа земја ги зајакна тестирањата.

Во Сао Паоло, најтешко погодениот град, снимките направени од воздух покажуваат редици отворени парцели на гробиштата Формос, а таквите фотографии и порастот на бројот на заболени ги засилија острите критики на сметка на крајно десниот претседател Жаир Болсонаро поради одговорот на пандемијата и продолжувањето на девастацијата во амазонската прашума, што дополнително ја продлабочува политичката криза во Бразил.

Прочитајте и...  Бугарија го укина карантинот за граѓаните од ЕУ, Србија и Северна Македонија
Profimedia

Откако почна епидемијата, Болсонаро загуби двајца министри за здравство, откако вршеше притисок врз нив да промовираат рана употреба на лекови против маларија за лечење на пациентите заболени од ковид-19.

 

Прочитај повеќе

На работничките во Штип не смее да им се намали платата додека седат дома

Мицкоски: Откако успешно ќе заврши пандемијата може да се зборува за поконкретни датуми и чекори за избори

Слободен печат

ЕУ во 2019 година била најголем увозник на оружје во светот

Слободен печат

Комисијата за заразни болести се уште проценува дали треба да укине забраната за јавниот превоз во тетовскиот регион, тврди Османи

Слободен печат

Метеж пред центарот за социјални работи во Куманово – интервенира полицијата

Слободен печат

Шилегов: Се работи на сите сценарија за можен карантин во Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Тонино Пицула ќе биде известувачот на ЕП за односите со САД

Слободен печат

Респираторите донирани од Кралството Норвешка пристигнаа во државата

Слободен печат

Марибор: Сите ученици од едно одделение во карантин, ученик позитивен на Ковид-19

Слободен печат

Османи: Личната свест е најгoлема мерка и заштита

МИА Агенција

Турканици пред кумановскиот центар за социјални работи, граѓаните бараат информации за платежни картички

Слободен печат

Двајца загинати во рударска несреќа во Косово

Слободен печат