Состојбата му е сериозна: Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка и завршило во болница

epa07677105 Young couple relax in the shade in downtown Zagreb, Croatia, 27 June 2019. Reports state that in the last few days Croatia and Zagreb recorded high temperatures between 33-38 degrees Celsius or by the sea more than 38 celsius. Europe is bracing itself for a heatwave, as forcasters predict temperatures are expected to climb above 40 degrees Celsius in some areas due to The exceptionally hot air that has arrived from the Sahara. EPA-EFE/ANTONIO BAT

Четиринаесетгодишно момче од Загреб испило литар вотка за време на прославата на последниот училишен ден и завршило во болница.

Момчето по прославата било однесено во Клиниката за детски болести, каде во моментов се наоѓа во многу сериозна состојба, пренесува ХРТ. Покрај него, на Клиниката за детски болести биле пренесени уште две млади лица, пренесува Радио Сjеме.

Стотици малолетници деновиве во бројни паркови во Загреб ги слават последните денови на училиште.

Ивана Портолан Пајиќ од Градскиот завод за здравство апелира до родителите да дојдат и да ги земат своите деца.

– Направивме сѐ што е во наша моќ да се избориме со штетната злоупотреба на алкохол кај младата популација, тоа се малолетни лица на возраст од 14, 15 и 16 години и веруваме дека, за жал, има и помлади меѓу нив, рече таа.

Извор: Индекс.хр

Видео на денот