Состојба со коронавирусот до 13 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.615.092 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 96.791, а оздравеле 362.542 луѓе.

– На Унгарија и се потребни повеќе респиратори и болнички кревети, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан. Според податоците, бројот на нови случаи на зараза во изминатите 24 часа се зголеми за 210 и сега има вкупно заразени 1190 лица. Од Ковид-19 починаа 77 луѓе. Меѓу новозаразените се и 151 лице од дом за нега на стари лица во Будимпешта. – Изгледа дека сите земји веќе го достигнаа врвот и дека се гледа светло на крајот на тунелот. Засега тоа не го гледам во Унгарија, рече Орбан.

– Словенија веројатно го достигна врвот на епидемијата на коронавирус, но треба да се почека со укинување на одредени рестрикции, посебно забраната за напуштање на матичните општини, изјави инфектологот Бојана Беовиќ.

Прочитајте и...  Три смртни случаи, 25 новозаболени лица од кои најмногу во Скопје

– Од вчера во Шпанија починаа 605 заболени лица, со што вкупниот број смртни случаи во земјата се зголеми на 15.843. Бројот на новозаболени е намален на дневна основа. Во изминатите 24 часа има 468 новозаболени, што е најмалку од 11 март.

– Италијанската Влада одлучи мерките за изолација, кои изминуваат на 13 април да ги продолжи до 3 мај.

– Русија потврди рекорден број новозаразени со коронавирус. Од вчера позитивно се тестирани 1.786 лица, а вкупниот број заразени се искачи на 11.917. Во последните 24 часа починаа 18 болни од Ковид-19, со што смртниот биланс во таа земја изнесува 94.

Прочитај повеќе

Илјадници маски завршија на плажа во Сиднеј

Слободен печат

Мицкоски: Наместо намалување, ќе имаме зголемување на јавниот долг од 1,8 проценти за првите четири месеци

Слободен печат

ЕЦДЦ: Затворањето на границите не придонесува во спречувањето на ширењето на коронавирусот

Слободен печат

Владите ширум светот издвоија 123 милијарди долари за помош на авиокомпаниите

Слободен печат

Сообраќајка во Тетово, повредени шестгодишно дете и неговата мајка

Слободен печат

Милевски: За ЛДП 5 јули е прифатлив датум за изборите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Полицискиот час од воведувањето го прекршиле 4.783 граѓани, од кои приведени се 3.110

Слободен печат

Спасовски: Кој ќе создаде поповолни услови таму ќе одат и инвеститорите

Слободен печат

Мицкоски: Постојат разговори, но не и консензус за датумот за избори

Слободен печат

Белгија има најголема стапка на смртност од коронавирусот заради „непотврдените случаи“

Слободен печат

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат

Реисот Сулејман Реџепи разрешен од функцијата

Слободен печат