Состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО продолжи со состанок на Северноатлантскиот совет

epa10336126 A general view during the NATO Foreign Ministers Meeting held at Parliament Palace in Bucharest, Romania, 29 November 2022. Foreign Ministers from NATO countries gather in Romania's capital on 29 and 30 November 2022 to tackle Russia’s invasion in Ukraine, NATO’s support for Kyiv administration and regional partners and to find new ways to strengthen the Eastern flank of the alliance. EPA-EFE/ROBERT GHEMENT

Дводневниот состанок на министрите за надворешни работи на членките на НАТО продолжи утрово во Букурешт со нов состанок на Северноатлантскиот совет. Фокусот на вчерашниот прв состанок на Северноатлантскиот совет на самитот беше зајакнување на поддршката за Украина во нејзината борба против руската инвазија.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, синоќа изјави дека шефовите на дипломатиите на членките на алијансата одлучиле на Украина да и испратат дополнителна помош во гориво и агрегати и додаде дека поддршката за таа земја ќе биде долгорочна.

Столтенберг рече дека средбата испраќа „силна порака” за единството на алијансата и продолжување на поддршката за Киев, и повтори дека снабдувањето на Украина со оружје е „најдобар начин за поддршка на траен мир” во таа земја.

Министрите на 30-те членки на НАТО зборуваа и за прашањето за приклучување на Шведска и Финска во алијансата.

„Протоколот за пристапување на Шведска и Финска го потпишаа сите 30 членки, а само две (Унгарија и Турција) не го ратификуваа. Тоа е многу брз пристапен процес. Влезот на Шведска и Финска ќе го зајакне НАТО и ќе ги направи обете тие земји и алијансата побезбедни и побезбедни”, изјави синоќа Столтенберг.

Шефовите на дипломатиите на Шведска и Финска вчера и денеска учествуваат на сите три состаноци на Северноатлантскиот совет, клучното тело за одлучување на НАТО.

Министрите денеска ќе се занимаваат и со акциите на Кина, чие зголемено присуство низ светот, според Столтенберг, претставува еден вид предизвик за алијансата.

Видео на денот