-1 C
Скопје

Сосема неочекувано, падна снег во Словенија

Снег денеска беше забележан на Кредарица, планински врв на Јулиските Алпи во Словенија.

Во близина на Кредарица (2.514 метри надморска височина), е тамошната највисоко позиционирана метеоролошка станица.

Во Словенија падна снег на Кредарица поради движење на воздушната маса и продирање на постуден воздух од северот на Европа, соопшти тамошната метеоролошка служба.

Како што пишуваат регионалните медиуми, ваквите временски услови даваат до знаење оти топлите летни денови полека остануваат зад нас.

Прочитајте и...  Адаптиран санитарен простор за лица со инвалидитет во училиште во Негорци

Поврзани вести

Активни 16231 случај со Ковид-19, расте бројот на оздравени пациенти

Слободен печат

Пендаровски за МИА: Во одговорот на Акцискиот план Бугарија зборува за нашите идентитетски белези

МИА

За ЕУ нема алтернатива, членство во ЕЕЗ е само преодно решение

Слободен печат

Облачно со сончеви периоди и ветер, снег на југ

Слободен печат

Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Љубов на прв поглед

Слободен печат

Остави Коментар