Сорос: Корона вирусот се заканува на опстанокот на ЕУ

Американскиот инвеститор и милијардер изразува огромна загриженост поради растот на евроскептицизмот во Италија.

Милијардерот и филантроп, Џорџ Сорос, истакнува дека пандемијата од корона вирусот се заканува по опстанокот на Европската унија па во тој контекст се заложи се залага за издавање на европски обврзници со цел да им се помогне на тешко погодените земји како Италија.

-Доколку ЕУ не може да го разгледа овој предлог сега, можеби и нема да го преживее предизвикот со кој се соочува, порачува Сорос.

– Тоа не е теоретска можност. То би можело да биде трагична реалност, додава тој.

Сорос вели дека ЕУ би требало да има кредитен рејтинг ААА за издавање обврзници, поради што би требало да има овластување за собирање на данок за да ги покрие трошоците на обврзницата.

Прочитајте и...  Анкета: Повеќето граѓани на ЕУ се во тешка финансиска состојба поради пандемијата

– Постои решение, истакнува американскиот инвеститор кој се прослави со успешното предвидување против фунтата во 1992 година.

– Даноците само треба да бидат одобрени, не мора да бидат имплементирани, вели Сорос.

Запрашан за мислење за Брегзит, тој вели дека е особено загрижен поради растот на евроскептицизмот во Италија.

 

 

Прочитај повеќе

Во Шпанија оддадена почест за жртвите на коронавирусот

Слободен печат

Акциите на Рено пораснаа за речиси 15 отсто, по владината поддршка и новиот план

МИА Агенција

Франција ги повикува членките на ЕУ да го поддржат „историскиот” план за закрепнување на ЕУ

МИА Агенција

Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Слободен печат

Управните служби на МВР со ново работно време во пресрет на годишните одмори

Слободен печат

Тропската бура Берта се формираше покрај брегот на Јужна Каролина

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Захариева: Од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Прашањата кои ги тиштат припадниците на АРМ вешто се избегнуваат

Слободен печат

Почнува изградбата на фекална канализација во село Усје

Слободен печат

Во тек реконструкцијата на градинката „Мајски цвет”

По два дена, еден новозаболен во Прилеп, од утре скрининг на вработените во градинките

Слободен печат

Во Франција речиси 13 милиони лица користеле државна помош за делумна невработеност

Слободен печат