14 C
Скопје

Сопственикот на галијата што се руши: Поминаа времињата кога можеше да се руши без судска одлука

Граѓаните треба да знаат дека „Бродот на среќата“ е сто проценти приватна инвестиција. Инвеститорот е бугарски граѓанин,  кој во овој брод инвестираше над 1.200.000  евра, рече денеска сопственикот на бродот, Жарко Миленковски  управител на бродот.

-Град Скопје нема никакво побарување кон нас, односно немаме никаков долг. Плаќаме по 1.000 евра месечно за концесија и  што е најважно, се’ уште не е укината дозволата за поставување на урбана опрема, што значи дека правниот акт врз кој  е поставен овој брод се уште постои и е во сила. Во тек се два судски  предмети, а за едниот утринава беше одржано и рочиште. Не може да се руши со сила додека нема судска одлука.Поминаа времињата кога се рушеше со сила, без судска одлука. Ова е срам за Македонија. Се руши опрема вредна 1.200.000 евра и тоа без судска одлука,  а имаме многу примери  кога времени  мерки се носеле за  нерушење на многу помали објекти. Ова е странска  инвестиција. Бараме од Градот да не ја нарушува довербата на странските инвеститори со ваквите потези, вели  Миленковски.

Прочитајте и...  Владата ќе соопшти детали за шестиот пакет, туристичко-угостителскиот сектор на протест

Тој објаснува дека  за време на  пандемијата пратиле неколку барање до Градот  за да им  се овозможи да продолжат да  работат што е согласно со членот 9 од Законот за работа,  но не добиле никаков одговор,  туку решение  за раскинување на договорот.

Поврзани вести

Аквадуктот во Скопје доби највисок степен на заштита на културно наследство

Слободен печат

Царовска: Родителот кој смета дека неговото дете нема да може да учи електронски ќе може да си го испечати учебникот

Слободен печат

Спасовски: Со координирана акција и активна меѓународна соработка до справување со глобалните безбедносни ризици

Слободен печат

Џорџ В. Буш ја критикува Републиканската партија на САД

Слободен печат

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

Слободен печат

Франција прва што ќе го тестира „ковид сертификатот”

Слободен печат

Остави Коментар