Сопственичка е на сите делфини во британските води: Каква моќ поседува британската кралица Елизабета Втора?

Кралицата, всушност е сопственичка е на сите лебеди во реката Темза, но и делфини ко живеат во британски води.

Во услови кога најмладиот брачен пар во кралското семејство, принцот Хари и Меган Маркл сакаат да се откажат од кралските должности, јавноста се повеќе се интересира што се и е дозволено на кралицата Елизабета.

Дел од овластувањата кои ги има се несекојдневни. Па така, таа може да патува без пасош и да вози автомобил без возачка дозвола. Има два родендени, личен банкомат, може да ја распушти Владата во Австралија и е врховен поглавар на англиската црква.

Кралицата, всушност е сопственичка е на сите лебеди во реката Темза, но и делфини ко живеат во британски води.

Прочитајте и...  Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

Прочитај повеќе

Тимоние: Потребна е политичка одлука за изборите

МИА Агенција

Протести против расизмот и во Канада

МИА Агенција

Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Слободен печат

Реакција на Ивица Дачиќ откако Приштина забрани увоз на стока без натпис „Република Косово“

Горан Наумовски

Бројот на заразени со коронавирусот во Русија надмина 400.000

МИА Агенција

Трамп: Ова е само почеток, ќе летаме и на Марс

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Казнети 673 граѓани за не носење лична заштита на лице

Слободен печат

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Продолжуваат судирите меѓу демонстрантите и полицијата ширум САД

МИА Агенција

Протести против расизмот низ цела Америка

МИА Агенција

Трамп го одложува самитот на Г7

Слободен печат

Демонстрантите во Њујорк нападнаа полициски возила (ВИДЕО)

Слободен печат