Сопругата на Милошевиќ во критична состојба

Сопругата на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, Мира Марковиќ, е во тешка здравствена состојба и моментно се наоѓа во болница во Сочи.

-Мира Марковиќ имала четири операции, а по последната дошло до одредени компликации и пад на имунолошкиот систем. Лекарите поради тоа се загрижени и кога ќе се земат предвид нејзините години, не сакаат да даваат прогнози за нејзиното опоравување, вели неименуван извор за српските медиуми.

Неодамна на Марковиќ, Апелацискиот суд во Белград и ја укина пресудата со која беше осудена на една година затвор поради злоупотреба на службената положба при доделување станови и наложено е судењето да се повтори.

Србија во 2005 година распиша потерница за Марковиќ која сè уште е на сила, што значи штом стапне на територија на Србија ќе биде уапсена. Во меѓувреме, Мира Марковиќ во Русија ужива статус на политички бегалец и затоа не може да биде уапсена по потерницата на српскиот Интерпол.

Прочитајте и...  Европските држави кои имаат најдобри здравствени системи не се во состојба да се носат со пандемијата

Прочитај повеќе

Адеми: Онлајн-настава има во сите училишта

„Алкалоид”: На пазарот има производи што претставуваат фалсификати на нашите средства за дезинфекција

Паднаа маските околу лекарските визири: Едни се мачат и од срце донираат, други профитираат!

Ретките болести заборавени во мерките за заштита од Ковид-19

Се зголемуваат водостоите на реките

МИА Агенција

Здравство: Граѓаните да даваат веродостојни и точни информации во епидемиолошката анкета

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Бродот со 20 заразени на атинското пристаниште е ставен во карантин

Слободен печат

Филипче: Карантинот, изолацијата и социјалното дистанцирање се мерки кои докажано го забавуваат ширењето на КОВИД-19

Рохани: САД пропуштија историска можност да ги укинат санкциите кон Иран

Слободен печат

Американски носач на авиони има 100 заразени од коронавирус: Ширењето на болеста е во тек и се забрзува

Слободен печат

Универзитетот во Тетово наставно-научниот процес продолжи да го реализира преку онлајн платформа

МИА Агенција

Теменугов: Кризава ќе треба сите сериозно да ја платиме и плаќањето треба да почне од најбогатите

Слободен печат