Сопругата на Милошевиќ во критична состојба

Сопругата на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ, Мира Марковиќ, е во тешка здравствена состојба и моментно се наоѓа во болница во Сочи.

-Мира Марковиќ имала четири операции, а по последната дошло до одредени компликации и пад на имунолошкиот систем. Лекарите поради тоа се загрижени и кога ќе се земат предвид нејзините години, не сакаат да даваат прогнози за нејзиното опоравување, вели неименуван извор за српските медиуми.

Неодамна на Марковиќ, Апелацискиот суд во Белград и ја укина пресудата со која беше осудена на една година затвор поради злоупотреба на службената положба при доделување станови и наложено е судењето да се повтори.

Србија во 2005 година распиша потерница за Марковиќ која сè уште е на сила, што значи штом стапне на територија на Србија ќе биде уапсена. Во меѓувреме, Мира Марковиќ во Русија ужива статус на политички бегалец и затоа не може да биде уапсена по потерницата на српскиот Интерпол.

Прочитајте и...  Полицијата влезе во Инфективната клиника во Косово: Пет пациенти починале за една ноќ, сите делеле еден респиратор? (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Полицијата влезе во Инфективната клиника во Косово: Пет пациенти починале за една ноќ, сите делеле еден респиратор? (ВИДЕО)

Слободен печат

Порошенко: Зеленски ме гони судски поради одмазда

Слободен печат

Филипче од Охрид: Младите здравствени работници активно се вклучени во креирањето на здравствените политики

Слободен печат

Нови 115 случаи на коронавирус, седум лица починаа, а 40 се излекувани

Слободен печат

Мицкоски од Прилеп: Ние чуда не ветуваме, тоа што ќе го ветиме, тоа и ќе го исполниме

Слободен печат

Почина академскиот сликар и професор Ангел Петров

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Макрон утре ќе го претстави составот на новата влада

Слободен печат

Силјановска Давкова: Болна држава не може да се справи со Ковид-19, после 15 јули да ја прославиме обновената политика

Слободен печат

Конфиндустрија: Јавниот долг на Албанија може да надмине 100 проценти од БДП

Слободен печат

Папата ги поздрави напорите на СБ на ОН за воспоставување примирје низ светот

Слободен печат

Спасовски: Народот го избира премиерот

Слободен печат

Зибери: Стимулирање на младите земјоделци до 35 години, со неповратни грантови од 20.000 евра

Слободен печат