Сопругата на Ѓорѓе Балашевиќ слави роденден: Нивната љубов ги издржа сите предизвици

Instagram

Оливера Балашевиќ, сопругата на музичарот и кантавтор Ѓорѓе Балашевиќ, денеска го слави 61-от роденден.

Оливера неодамна отвори профили на социјалните мрежи за да ја промовира својата прва книга „Планетата двор“.

Оливера е веќе 40 години во брак со Ѓорѓе, кој многу од неговите песни и ги посветил токму на неа. Во бракот добиле три деца, а нивната љубов ги издржала сите предизвици.

Ја запросил преку телефон

Се запознале кон крајот на 70-те години во Нови Сад, додека Оливера уште била студентка.

Тогаш се занимавала со спорт – била југословенска репрезентативка во гимнастика и требала да оди на Олимписките игри 1980 година во Москва.

Едно лето Ѓорѓе сам отишол на летување во Умаг и тогаш сфатил колку Оливера му недостасува и решил да се ожени со неа. И се јавил на телефон и ја запросил.

Се венчале кога Ѓорѓе се вратил од војска, шест месеци откако се родила нивнота втора ќерка Јована.

Ги имаат уште ќерките Јелена и синот Алекс.

View this post on Instagram

Djole i Beba, hiljadu-osamsto-i-neke… ? #balasevic

A post shared by Balasevic Official (@djordje_balasevic_official) on