9 C
Скопје

Сопругата на албанскиот претседател Мета фатена без маска: Казната нека ја пратат кај Илир или кај мајка ми

Моника Круемади, сопруга на албанскиот претседател Илир Мета, која е лидерка на опозициското Движење за социјалистичка интеграција (ЛСИ), казнета е за неносење на заштитна маска.

– Ова е потврда дека полицијата не прави пардон. Заради неносење на заштитна маска, која од 15 октомври е задолжителна и на отворен простор, се изречени казни по 25 евра за Моника Круемади, претседателка на ЛСИ, и за партиската потпретседателка Флоида Крпачи, пренесуваат албанските медуми.

Двете претпладнево биле на средба со жители во населба во Тирана, каде се појавиле без заштитни маски со што го „прекршиле анти-ковид законот”.

Круемади, која и самата е доктор, јавно кажа дека е против мерката за задолжително носење заштитна маска на отворен простор и оти нема да ја почитува.

Прочитајте и...  Сотироски испрати честитка во пресрет на рамазанските пости

– Маска на отворен простор никако. А доколку ми напишат казна нема како да ги добијат парите. На мое име немам ниту куќа, ниту стан. Нека ја испратат до Илир или до мајка ми, рече Круемади.

Поврзани вести

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

„Слободен печат“ неколку дена по ред е цел на континуирани и добро организирани напади

Слободен печат

ЕУ до крајот на 2021 година добива 200 милиони вакцини „Џонсон & Џонсон”, за кои не е потребна втора доза

Слободен печат

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Остави Коментар