Сообраќајот на патот Делчево-Пехчево со наизменичен режим на движење поради асфалтирање - Слободен печат

Сообраќајот на патот Делчево-Пехчево со наизменичен режим на движење поради асфалтирање

Во тек е асфалтирањето на патниот правец од Делчево до Пехчево во должина од 10 километри. Како што информираат од фирмата ГП „Гранит”, поради асфалтирањето сообраќајот се одвива со заддршки на возилата на одредени делници на патниот правец Делчево – Пехчево.

За пехчевскиот градоначалник Драган Тренчовски, реализацијата на оваа активност е од огромно значење за жителите од целиот регион.
-За нас како мала општина е од огромно значење, бидејки наскоро очекуваме да добиеме подобрена патна инфраструктура со Делчево и околните места. Тоа ќе значи и поголем број туристи особено од соседна Бугарија, истакна Тренчовски.
Додава дека асфалтирањето на регионалниот пат се очекува да заврши најдоцна до крајот на овој месец.
Средствата во висина од 3,5 милиони евра за реконструкцијата на овој патен правец се обезбедени како дел од пакетот проекти на Министерството за транспорт и врски кои се реализираат со поддршка на Светска банка. 

Прочитај повеќе

Традицијата на Абориџините е спасот за Австралија

Слободен печат

Каде е Путин? (ВИДЕО)

Слободен печат

Мадуро: Трамп има одвратни советници за Венецуела

Слободен печат

Шведската амбасада во Сараево го посочи Скопје како пример за превенирање на аерозагадувањето

Слободен печат

Членови на нарко картел преку тунел избегаа од затвор

Слободен печат

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат

Остави Коментар

nine + eleven =

Прочитај повеќе

Ердоган: Договорот помеѓу Турција и Либија ја полуде Грција

Слободен печат

Во Србија никогаш немало помалку жители од денес

Слободен печат

Светските лидери постигнаа договор за финалниот документ со кој ќе се реши кризата во Либија

Слободен печат

Светските лидери утре на економскиот форум во Давос

Слободен печат

Дел од Драчево и Ѓорче Петров утре ќе останат без струја

Слободен печат

Милановиќ сака да ја повлече армијата од Авганистан: Постојат добри аргументи против ова

Слободен печат