Сообраќајот на патот Делчево-Пехчево со наизменичен режим на движење поради асфалтирање

Во тек е асфалтирањето на патниот правец од Делчево до Пехчево во должина од 10 километри. Како што информираат од фирмата ГП „Гранит”, поради асфалтирањето сообраќајот се одвива со заддршки на возилата на одредени делници на патниот правец Делчево – Пехчево.

За пехчевскиот градоначалник Драган Тренчовски, реализацијата на оваа активност е од огромно значење за жителите од целиот регион.
-За нас како мала општина е од огромно значење, бидејки наскоро очекуваме да добиеме подобрена патна инфраструктура со Делчево и околните места. Тоа ќе значи и поголем број туристи особено од соседна Бугарија, истакна Тренчовски.
Додава дека асфалтирањето на регионалниот пат се очекува да заврши најдоцна до крајот на овој месец.
Средствата во висина од 3,5 милиони евра за реконструкцијата на овој патен правец се обезбедени како дел од пакетот проекти на Министерството за транспорт и врски кои се реализираат со поддршка на Светска банка. 
Прочитајте и...  Се асфалтира патот Галичник-Маврово, сообраќајот во прекин

Прочитај повеќе

Руски јутјубер уапсен за оддавање на државни тајни, ќе остане во притвор до октомври

Слободен печат

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Слободен печат

Глетка која го запира здивот: Над 300 делфини забележани во Калифорнија

Слободен печат

Иран ја осуди популарната двојка на 16 години затвор и камшикување поради објави на Инстаграм

Слободен печат

Груби: Сè уште не е постигнат договор помеѓу СДСМ и ДУИ, албанската опозиција шири лажни вести

Слободен печат

Германија ќе ја прогласи Шпанија за ризично подрачје поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Матоши: Не се укинуваат тестовите за македонските граѓани при влез во Косово

Миа Агенција

Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Слободен печат

Наумовска: Очекуваме дека рокот за отпочнување на учебната година ќе биде пролонгиран

Слободен печат

Шасивари: Доделувањето на мандатот е нов политички преседан, Пендаровски доби функција која ја има само Макрон

Слободен печат

Протест во Скопје против поскапувањето на струјата: Не смееме да го дозволиме овој удар на нашиот грб!

Слободен печат

Радев: Ако има оставки и предвремени избори може да се зборува за промена на Уставот на Бугарија и иднината

Слободен печат