Сонувавте дека летате? Еве ги сите значења на тој сон и сите се фасцинантни!

Често се случува да сонуваме дека летаме. Тоа е сон што веќе го проучувале и Фројд и Јунг, сон кој води кон различни фасцинатни толкувања.

Меѓу најчестите соништа поврзани со летањето е оној во кој сонувачот се гледа себеси како лета. Чест е и кај децата и кај возрасните и има повеќе од едно значење. Заедничко толкување е чувството на леснотија, слобода и отсуство на бариери, спротивно на она што се случува во реалниот живот. Сепак, толкувањето на овој сон се менува според различните елементи што го карактеризираат.

Ако сонувате дека летате високо

Ако сонувате дека летате високо, можеби дури и во вселената, тоа значи дека на сонувачот не му недостасува амбиција и желба за успех. Тој, веројатно, има веќе поставени цели кои треба да ги исполни за кратко време и работи напорно за да го добие она што го сака. Сонот симболизира и емоционално одвојување од одредени ситуации во реалноста со цел подобро да се испланира професионален живот.

Прочитајте и...  Само што оздраве од корона, повторно доби температура и заврши во болница: Пејачката Славица Чуктераш вели дека е силна! (ФОТО)

Високото летање во сон секогаш означува и желба за слобода или бегство. Затоа овој сон може да укаже и на преголема строгост кон себе.

Ако сонувавте дека летате високо, во реалноста треба да се запрашате и да размислите за тоа како го доживувате вашиот труд за да ги постигнете поставените цели. Дали работите напорно без да ги запоставите вашите најблиски или дали ризикувате премногу за да ја постигнете целта?

Ако сонувате дека летате ниско

Наспроти претходното толкување и значење, кога сонувате дека летате ниско, во реалноста треба да се запрашате што се случува со вашата самодоверба. Овој сон укажува на недоверба во вашите способности, несигурност и неизвесност за иднината.

Ако сонувате дека летате со некого

Прочитајте и...  Бизарни коинциденции: Дали Симпсонови уште еднаш ја предвидоа иднината, овојпат катастрофалната експлозија во Бејрут? (ФОТО+ВИДЕО)

Ако во сон сонувачот се гледа себеси дека лета заедно со некого, тоа значи дека тој сака да изгради нешто со таа личност. Овој порив и потреба, по природа може да биде и сексуален и асексуален, а може да се однесува на партнерот на сонувачот или едноставно на личност која штотуку ја запознал или која веќе ја познава, а за која не знае дали чувствува привлечност кон неа, надвор од соништата.

Ако сонувате дека летате со авион или хеликоптер

Тоа укажува на желбата да избегаме од проблемите на удобен и брз начин. Често означува и желба да отпатуваме некаде или да се преселиме во непозната локација за да започнеме нова авантура што ќе ни го одвлече вниманието од навиките и рутината.

Ако сонувате дека паѓате додека летате

Прочитајте и...  Радоста на младата невеста ја прекина ужасната експлозија во Бејрут (ВИДЕО)

Значењето на паѓање додека летате е слично на она на сонот во кој летате близу до земјата. Тој сон е поврзан со недостаток на доверба во нечии вештини и способности, најчесто во своите, но значи и страв и недостиг на свест за тоа што сакаме да направиме во иднина. Во принцип, сонот во кој паѓате, исто така, укажува на чувство на вина и срам за нешто што сте го направиле и за кое зажаливте.

Ако сонувате дека паѓате во море, значи затворање во себе по еден момент на среќа кој сега ви изгледа дамнешен. Водата означува емоции кои сте ги доживеале претходно. Не е изненадувачки што овој сон е типичен за некој кој се вљубува и сè уште е несигурен за своите чувства.

Прочитај повеќе

Три хороскопски знаци на кои ќе им се насмее љубовта во месец август!

Слободен Печат

Синот на Дејвид Бекам се соблече и ги покажа стомачните мускули, му порачаа дека е ист како татко му! (ФОТО)

Васко Спасоски

Актерката од хит-серијата „Ривердејл“ ја откриј тајната за совршено тело! (ФОТО)

Слободен Печат

Брутално искрена! Анабела не сака да се слушне со ќерка си: Ќе ја паметам онаа среќна Луна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Потресна исповед на Исидора Бјелица уште пред две години: Доаѓа ден кога знаеш дека останал само уште еден погреб…

Васко Спасоски

Само што оздраве од корона, повторно доби температура и заврши во болница: Пејачката Славица Чуктераш вели дека е силна! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

По долгата и тешка битка со болеста, почина Исидора Бјелица!

Васко Спасоски

Ваква ја немате видено: Марија Шерифовиќ го смени имиџот и му ја „летна“ на одмор! (ФОТО)

Васко Спасоски

Оваа наша пејачка нема конкуренција: Таа е најзгодната „риба“ на естрадата за ова лето! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нада Димитријевиќ, девојката која потпетиците ги чува како експонат на диџеј пултот, гостува во Скопје!

Васко Спасоски

Пет зачини корисни за здравјето на вашиот мозок!

Слободен Печат

„Адел, како да им објаснам на моите ќерки дека повеќе не личиш на себе“: Емотивна порака од една мајка! (ФОТО)

Васко Спасоски