Сончево со локална облачност и засилен северен ветер

Лето Скопје Фонтана Плоштад
EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Минималните температури ќе бидат во интервал од 11 до 20, а максималните ќе се движат од 29 до 35 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје ќе преовладува претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната до 32 степени.

Од УХМР информираат дека во наредните денови не очекува променливо и нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи.

Во петок попладне претежно во јужните делови ќе има локален пороен дожд и грмежи. Променливо облачно и нестабилно ќе биде и во сабота, кога на повеќе места ќе има пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град. Од недела следува период на стабилно и топло време.

Извор: МИА

Видео на денот