Сончево и топло со слаб ветер

Мобилен телефон Скопје Лето
Скопје / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 32 до 38 степени. УВ индексот ќе биде 8.

Во Скопје ќе биде претежно сончево со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне до 36 степени.

Од УХМР информираат дека ќе се задржи претежно стабилно и топло време. До сабота ќе дува слаб до умерен северен ветер, а од почетокот на идната седмица ветерот ќе го промени правецот во јужен и температурите ќе бидат во благ пораст.

Извор: МИА

Видео на денот