-2 C
Скопје

Сомалиската влада потврди за 66 убиени, ден по судирите со милицијата Ал-Шабаб

Во судирите меѓу сомалиските владини сили и припадниците на милицијата ал-Шабаб неделава се убиени 66 лица, јави ДПА.

Во борбите загинаа 51 милитант и 15 владини војници и вооружени цивили, кои биле вклучени во борбите, соопшти владата, додавајќи дека шестмина милитанти се фатени живи.

Ал-Шабаб, која има врски со Ал-Каеда, редовно изведува напади врз воени бази, владини згради и хотели во оваа земја разорена од војна, појаснува германската агенција.

Борбите вчера почнаа кога милитантите на ал-Шабаб ја нападнаа областа Бадвејн, во северниот регион Мудуг.

Ал-Шабаб со години наназад се бори да оствари целосна контрола во Сомалија и веќе има ефикасна контрола врз широки делови од југот и центарот на земјата. Африканската унија и американските сили и даваат значителна помош на владата во борбата за враќање на контролата врз територијата.

Прочитајте и...  Зошто се влошува состојбата со епидемијата во Британија?

Постои извесна загриженост од извештаите во медиумите дека американскиот претседател Доналд Трамп може да ги повлече сите американски трупи од Сомалија во обид значително да го намали американското воено присуство во странство, пред да ја напушти функцијата следниот месец, пренесува ДПА.

Поврзани вести

ВИДЕО I Поранешен агент на ШИК открива нечуени детали за припадникот на косовската полиција, Фадил Сулевиќ, кој вчера беше пронајден мртов во близина на Приштина: Еве што знаеше и кој се плашеше …

И.И.

ФОТО | „Доста беше“: Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ роденденски ја запроси девојката Сања

СП.

Среќа во несреќа: Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката кај Шумарски факултет

Слободен печат

Изградба и обнова на основни училишта со 328 милиони денари, за средните 19,7 милиони

Слободен печат

Филипче: Тие што прележале засега не треба да се вакцинираат

И.И.

Владата повторно ќе дава субвенции, овој пат 52 милиони денари ќе бидат поделени за енергетско ефикасни прозорци и сончеви колектори

И.И.

Остави Коментар