Солзи во очите и цвеќиња во рацете: Пречекани телата на загинатите Украинци

Украина и уште четири земји чии државјани загинаа во соборувањето на авионот бараат „темелна, независна и транспарентна“ истрага.

Телата на загинатите Украинци денеска беа донесени на аеродромот во Киев со украински воен авион.

Почесна гарда ги пренесе ковчезите покриени со украински знамиња до терминалот на аеродромот, каде што ќе може да им се оддаде почит на загинатите. Се работи за деветмина членови на екипажот и двајца патници.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски, премиерот Олексиј Гончарук и други високи претставници присуствуваа на церемонијата на аеродромот во Киев.

 

Фото: Владимир Петров

Со солзи во очите и цвеќиња во рацете, на церемонијата на пистата присуствуваа и вработени во украинската авиокомпанија.

Украина и уште четири земји чии државјани загинаа во соборувањето на авионот бараат „темелна, независна и транспарентна“ истрага.

Иранскиот функционер кој ја води истрагата за соборувањето Хасан Резаифер денеска се повлече од ветувањето дека ќе ги испрати црните кутии од авионот во Украина.

Прочитајте и...  Влада: Најостро ги осудуваме нападите врз новинарката Тања Милевска, МВР и ЈО итно да ги расчистат бруталните закани

Прочитај повеќе

Андоновиќ: Протести во Бугарија и во Србија – полициска бруталност и незадоволство или политичка инструираност? (ВИДЕО)

Слободен печат

Земјите со лидери популисти немаат добар одговор на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Како да разликувате летна настинка од Ковид-19?

Слободен печат

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

Слободен печат

Пандемијата му пречи и на градежништвото: Нема ни градежни материјали, а ни мајстори

Соња Кириџиевска

Русија го укинува задолжителниот карантин за странските државјани

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонија ќе се „запише“ на Оксфорд за вакцинација?

Мими Шушлеска Петкова

Ангеловски: МВР е подготвено за успешно спроведување на изборите (ВИДЕО)

Слободен печат

Деркоски: Апсолутни невистини се информациите за броење на гласовите од вчерашното гласање (ВИДЕО)

Слободен печат