Солскјер во проблеми пред дербито со Ливерпул

Менаџерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер потврди дека Давид де Геа и Пол Погба ќе го пропуштат претстојното дерби во Премиер лигата против Ливерпул поради повреди, а најверојатно нема да бидат ниту во авионот што ќе лета до српската престолнина следната среда за новиот настап во ЛЕ.

Воедно норвешкиот стратег вели дека би можеле да се вратат Арон Ван-Бисака и Ентони Марсијал. Шпанскиот голман Де Геа се повреди на натпреварот против Шведска во квалификациите за пласман на Европското првенство 2020 година.

– На Дејвид му е потребен скенер, но мислам дека ќе мора на пауза – рече Солскер за „Скај Спортс“, а потоа додаде:

– Погба беше повреден, па се врати, работеше напорно, тој дури и со болки одигра неколку натпревари. На скенерот по натпреварот со Арсенал се покажа дека можеби би требало да мирува неколку недели.

Прочитајте и...  Нова регионална кошаркарска лига - Србија, Грција, Македонија..!?

Солскјер додаде дека не може да биде 100% сигурен, но се надева дека Ван-Бисака и Марсијал ќе бидат во тимот за дуелот со Ливерпул. Јунајтед ќе го пречека Ливерпул в недела, а потоа гостин на Партизан во Лига Европа следниот четврток.

Де Геа бранеше во Холандија против АЗ Алкмар, додека Погба пропушти два натпревари во Лига Европа.

Прочитај повеќе

Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Слободен печат

Девојките во транс, Шпанецот има поубаво тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

КК Гостивар со нов претседател се подготвува за АБА2 лигата

МИА Агенција

Тажна вест, почина НБА легенда

Слободен печат

Барселона најде пари за трансферот на Лаутаро

Слободен печат

Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат

Георгиевски е новото десно крило на Вардар

Слободен печат

Официјално: Митревски е новиот голман на Порто

Слободен печат

Од вториот „шешир“ ги чекаме ривалите за учество на ЕП 2022!

Слободен печат

Потврдени осум трки, Ф1 сезоната ќе започне на 5 јули!

Слободен печат