Сок од лимон и ѓумбир за прочистување на телото (РЕЦЕПТ)

Народната медицина препознава многу алтернативни начини за почистување на телото, од консумирање маслиново масло наутро, до сокови кои помагаат во таа намена.

Ова е еден таков рецепт:

500 мл провриена, па оладена вода
6 свежи лимони
Парче свеж ѓумбир
3 грејпфрута
Една рамна лажичка мелен ким
5 листа свежо нане
3 лажички масло од ленено семе

Подготовка:

Исцедете ги лимоните и грејпфрутите. Ѓумбирот изблендирајте го со малку вода. Измешајте во исцедениот сок, потоа додадете го кимот и маслото, измешајте со водата и ставете го нането да отстои и чувајте ја смесата во фрижидер.

Наутро протресете го шишето и пијте по 200 мл пред појадок.

Домашен сок од јагоди БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ, одличен за лето (РЕЦЕПТ)

Прочитајте и...  Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Прочитај повеќе

Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Слободен печат

Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Слободен печат

Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Слободен печат

Најголемиот холивудски заводник го скротила само една жена, нејзината смрт никогаш не ја преболел

Слободен печат

Ова лето јадете плодови со сина или со црвена боја

Слободен печат

Витни Хјустон почина пред 8 години, а нејзината смрт сè уште е мистерија: Песните сами ќе ви објаснат и ќе сфатите каде сум

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во колку часот сте родени? Часот на раѓање ќе ви открие каква личност сте или каква е личноста која ви се допаѓа

Слободен печат

Тања Савиќ очајна откако маж ѝ ги однесе децата во Австралија без нејзино знаење: Пет дена не сум ги слушнала синовите

Слободен печат

Најубавите мисли од Моника Белучи: Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие признаваат дека сте подобри

Слободен печат

Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)

Слободен печат

Андрија Милошевиќ не е само шегаџија: Ја покажа и својата романтична страна

Слободен печат

Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Слободен Печат