Социјалните мрежи се вжештија откако руската полиција истепа жена на протест во Москва: ПРОТЕЧЕ ВИДЕОСНИМКА - Слободен печат

Социјалните мрежи се вжештија откако руската полиција истепа жена на протест во Москва: ПРОТЕЧЕ ВИДЕОСНИМКА

Руското министерството за внатрешни работи започна истрата откако на интернет се појави видео снимка која привлече големо внимание, а на која се гледа како одредени припадници на единицата за брза интервенција тепаат млада жена, објави Блиц.рс.

На видеото, кое е направено додека се одржуваа протестите минатата сабота, се гледа како девојката ја влечат двајца маскирани полицајци, а еден од нив, во меѓувреме ја удира во стомак. Овие сцени предизвикаа голема нервоза на социјалните мрежи.

Одлуката на руските власти која одлучи да им се забрани учество на кандидатите на опозицијата во „трка“ за изборите за градскиот совет на Москва предизвика серија протести, кои се вбројуваат како најбројни оваа година. Во иинтервју за веб страната „Медизон“, 26-годишната Дарија Сосновскаја изјавила дека била приведена од полицијата бидејќи протестирала поради тоа што полицијата притворила маж со инвалидитет.

– Полицајците почнаа да трчаат кон мене. Беше навистина непријатно. Не можев да дишам – изјавила Сосновскаја.

Видеото погледнете го тука.

Прочитај повеќе

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат

Силниот земјотрес во Турција фатен во живо во телевизиско студио (ВИДЕО)

Слободен Печат

Дожд од игуани на Флорида поради ниските температури (ВИДЕО)

Слободен Печат

Најмалку 11 загинати во нов милитантен напад во Алепо

Слободен Печат

Расте билансот на жртви и повредени во стравичниот земјотрес во Турција

Слободен печат

Научник пред три месеци ја предвиде епидемијата: Колку е опасен корона вирусот?

Слободен Печат

Остави Коментар

4 × 2 =

Прочитај повеќе

Астероид ескплодираше во близина на Земјата, неговите остатоци се разлетаа во Северна Америка (ВИДЕО)

Слободен печат

Се зголемува бројот на повредени: Опожарена зграда по разорниот земјотрес во Турција (ВИДЕО)

Слободен Печат

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

МИА Агенција

Османи: Македонија е подготвена да ги почне преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Поглед во Вухан – епицентарот на епидемијата на опасниот корона вирус

Слободен печат

Научниците ги открија причините за најголемата експлозија во Вселената

Слободен Печат