15 C
Скопје

Социјалдемократите го слават денот на канабисот и жалат за бавната легализација

20 април e Светски ден на канабисот и борбата за негова легализација. И покрај големиот број на на научни истражувања за позитивните и лековити ефекти од употребата на канабис, легализацијата на канабисот е исклучително бавна, како во светот, така и кај нас.

Ова е дел од пораката упатена од младите социјалдемократи (СДММ) до јавноста во која се вели дека “законските измени за зголемена употреба на канабисот во медицински цели претставуваат напредок и влијаат на разбивање на предрасудите и менување на свеста кај граѓаните во нашата земја по ова прашање”.

 

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар